Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mláďátko lamy obohatilo děčínskou zoologickou zahradu

Zdroj fotografií: Zoo Děčín

Do děčínské zoologické zahrady přiletěl čáp a přinesl první letošní přírůstek – mládě lamy vikuně. Mládě spatřilo světlo světa v pátek 31. ledna odpoledne přímo před zraky návštěvníků tamní zoo. Malá lama je už od narození vitální a její maminka se o ni příkladně stará.

„Jeho pohlaví prozatím neznáme, ale již brzy mládě odchytíme kvůli čipování a zdravotní kontrole, která nám mimo jiné odhalí, zda jde o samičku nebo samečka,“ uvedl vrchní chovatel Petr Haberland. Chovu lam vikuní se tamní zoologická zahrada věnuje od roku 1998. V roce 2004 se dokonce stala první českou zoo, které se podařil úspěšný odchov tohoto druhu. Od té doby už odchovala celkem sedm mláďat. Současné vikuní stádo tvoří dvě samice, dvě odrostlá mláďata a chovný samec.

Vikuňa je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Je známá především pro svou velmi kvalitní srst zlatohnědé barvy, jejíž vlákna jsou jemnější než kašmír. Právě kvalitní kůže a vlna přivedla vikuně na pokraj vyhubení.

Tyto lamy jsou velmi dobře přizpůsobeny vysokohorskému prostředí také vlastnostmi krve, která obsahuje více červených krvinek než u jiných savců. Vikuňa patří výškou 96 centimetrů mezi menší lamy, váží 45 až 55 kilo. Na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 60 kilometrů za hodinu. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Vikuně se dožívají přibližně 20 let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.