Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mláďátko lamy obohatilo děčínskou zoologickou zahradu

Zdroj fotografií: Zoo Děčín

Do děčínské zoologické zahrady přiletěl čáp a přinesl první letošní přírůstek – mládě lamy vikuně. Mládě spatřilo světlo světa v pátek 31. ledna odpoledne přímo před zraky návštěvníků tamní zoo. Malá lama je už od narození vitální a její maminka se o ni příkladně stará.

„Jeho pohlaví prozatím neznáme, ale již brzy mládě odchytíme kvůli čipování a zdravotní kontrole, která nám mimo jiné odhalí, zda jde o samičku nebo samečka,“ uvedl vrchní chovatel Petr Haberland. Chovu lam vikuní se tamní zoologická zahrada věnuje od roku 1998. V roce 2004 se dokonce stala první českou zoo, které se podařil úspěšný odchov tohoto druhu. Od té doby už odchovala celkem sedm mláďat. Současné vikuní stádo tvoří dvě samice, dvě odrostlá mláďata a chovný samec.

Vikuňa je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Je známá především pro svou velmi kvalitní srst zlatohnědé barvy, jejíž vlákna jsou jemnější než kašmír. Právě kvalitní kůže a vlna přivedla vikuně na pokraj vyhubení.

Tyto lamy jsou velmi dobře přizpůsobeny vysokohorskému prostředí také vlastnostmi krve, která obsahuje více červených krvinek než u jiných savců. Vikuňa patří výškou 96 centimetrů mezi menší lamy, váží 45 až 55 kilo. Na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 60 kilometrů za hodinu. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Vikuně se dožívají přibližně 20 let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Projděte se po tiché stezce. Vyzkoušíte nový způsob odpočinku

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…