Do děčínské zoologické zahrady přiletěl čáp a přinesl první letošní přírůstek – mládě lamy vikuně. Mládě spatřilo světlo světa v pátek 31. ledna odpoledne přímo před zraky návštěvníků tamní zoo. Malá lama je už od narození vitální a její maminka se o ni příkladně stará.
„Jeho pohlaví prozatím neznáme, ale již brzy mládě odchytíme kvůli čipování a zdravotní kontrole, která nám mimo jiné odhalí, zda jde o samičku nebo samečka,“ uvedl vrchní chovatel Petr Haberland. Chovu lam vikuní se tamní zoologická zahrada věnuje od roku 1998. V roce 2004 se dokonce stala první českou zoo, které se podařil úspěšný odchov tohoto druhu. Od té doby už odchovala celkem sedm mláďat. Současné vikuní stádo tvoří dvě samice, dvě odrostlá mláďata a chovný samec.
Vikuňa je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Je známá především pro svou velmi kvalitní srst zlatohnědé barvy, jejíž vlákna jsou jemnější než kašmír. Právě kvalitní kůže a vlna přivedla vikuně na pokraj vyhubení.
Tyto lamy jsou velmi dobře přizpůsobeny vysokohorskému prostředí také vlastnostmi krve, která obsahuje více červených krvinek než u jiných savců. Vikuňa patří výškou 96 centimetrů mezi menší lamy, váží 45 až 55 kilo. Na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 60 kilometrů za hodinu. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Vikuně se dožívají přibližně 20 let.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…