Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo modelů reální lidé. Slovenská fotobanka boří zažité stereotypy

Fotobanka Naši organizace Mareena. Foto: Kvet Nguyen

Zamysleli jste se někdy nad tím, kdo jsou lidé na ilustračních fotografiích? Ve fotobance Naši najdete jen ty, kteří se zobrazené profesi opravdu věnují. Navíc jde o cizince žijící, pracující a studující na Slovensku. Za projektem stojí organizace Mareena, která podporuje integraci migrantů do slovenské společnosti a vzájemné navázání vztahů s místními komunitami.

Cizinci na Slovensku tvoří 2,75 procent z celkového počtu obyvatel. Jsou to naši kolegové, přátelé, sousedi. Možná často zapomínáme, že jsou cizinci, protože jsou prostě NAŠI,“ přibližuje vznik kampaně Katarína Levčíková. Organizace Mareena se tak snaží motivovat společnost k využívání autentických materiálů a zároveň upozornit na rozmanitost obyvatel krajiny. Fotografce Kvet Nguyen proto zapózovali studenti medicíny, tatérka, učitelka, fotbalista či trenér fitness. Spojuje je zahraniční původ a ochota postavit se před objektiv.

Teď jsou na tahu samotné firmy – dokáží dát přednost slovenské realitě, nebo budou nadále potvrzovat zažité stereotypy pózujícími modely,“ vyzývá Martin Polakovič z agentury This is Locco, která s nápadem přišla. Využitím fotek mohou podniky přispět nejen k reálnějšímu vyobrazování profesí a normalizaci obrazu migrantů, ale také na provoz organizace. Příspěvek ve výši 2 procent z daní jí umožní v kampani, do níž se navzdory pandemii chtějí zapojit další slovenští cizinci, i nadále pokračovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…