Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo modelů reální lidé. Slovenská fotobanka boří zažité stereotypy

Fotobanka Naši organizace Mareena. Foto: Kvet Nguyen

Zamysleli jste se někdy nad tím, kdo jsou lidé na ilustračních fotografiích? Ve fotobance Naši najdete jen ty, kteří se zobrazené profesi opravdu věnují. Navíc jde o cizince žijící, pracující a studující na Slovensku. Za projektem stojí organizace Mareena, která podporuje integraci migrantů do slovenské společnosti a vzájemné navázání vztahů s místními komunitami.

Cizinci na Slovensku tvoří 2,75 procent z celkového počtu obyvatel. Jsou to naši kolegové, přátelé, sousedi. Možná často zapomínáme, že jsou cizinci, protože jsou prostě NAŠI,“ přibližuje vznik kampaně Katarína Levčíková. Organizace Mareena se tak snaží motivovat společnost k využívání autentických materiálů a zároveň upozornit na rozmanitost obyvatel krajiny. Fotografce Kvet Nguyen proto zapózovali studenti medicíny, tatérka, učitelka, fotbalista či trenér fitness. Spojuje je zahraniční původ a ochota postavit se před objektiv.

Teď jsou na tahu samotné firmy – dokáží dát přednost slovenské realitě, nebo budou nadále potvrzovat zažité stereotypy pózujícími modely,“ vyzývá Martin Polakovič z agentury This is Locco, která s nápadem přišla. Využitím fotek mohou podniky přispět nejen k reálnějšímu vyobrazování profesí a normalizaci obrazu migrantů, ale také na provoz organizace. Příspěvek ve výši 2 procent z daní jí umožní v kampani, do níž se navzdory pandemii chtějí zapojit další slovenští cizinci, i nadále pokračovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…