Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ministerstvo životního prostředí poskytne miliardu korun na řešení problémů se suchem

Zdroj fotografií: Pixabay

Sucho je celosvětově skloňovaným tématem. Bohužel se nevyhýbá ani české kotlině – v Česku vysychají vodní zdroje a ubývají srážky. Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo zasáhnout a začít nepříznivou situaci řešit. Pomoc spočívá v další miliardě korun, kterou úřad uvolnil na boj se suchem. Příspěvek zamíří obcím na pokrytí většiny nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek.

Boj se suchem a adaptace na změnu klimatu je jednou z hlavních priorit Ministerstva životního prostředí, které se této problematice věnuje už šestým rokem. Na podporu zasakování a udržení vody ve volné i městské krajině rozdělil rezort od roku 2014 více než deset miliard korun. Zájem o dotační podporu na boj se suchem v poslední době rapidně stoupá.

„Třeba na využití srážkových vod ve městech jen v loňském roce přišlo 108 žádostí v souhrnné výši za více než půl miliardy korun. To je několikanásobný nárůst oproti letům předchozím. Rekordní zájem jsme loni zaznamenali také o dotace na udržení vody ve volné krajině. Na vybudování tůní, mokřadů, travních pásů a jiných opatření proti suchu v krajině se loni sešlo 339 žádostí s požadavkem na téměř dvě miliardy korun,“ přiblížil zájem o adaptační opatření ministr životního prostředí Richard Brabec.

V praxi to vypadá tak, že obce zachycenou dešťovou vodu do vybudovaných podzemních nádrží využijí k zalévání, chlazení či splachování v obecních budovách. Kromě toho bude finanční příspěvek od ministerstva směrovat i na výstavbu zelených střech, výměnu nepropustných povrchů u parkovišť a jiných veřejných ploch za propustné. Resort podpoří také výstavbu suchých a polosuchých poldrů, bezpečnostních přelivů hrází a dalších protipovodňových opatření.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…