Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ministerstvo životního prostředí poskytne miliardu korun na řešení problémů se suchem

Zdroj fotografií: Pixabay

Sucho je celosvětově skloňovaným tématem. Bohužel se nevyhýbá ani české kotlině – v Česku vysychají vodní zdroje a ubývají srážky. Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo zasáhnout a začít nepříznivou situaci řešit. Pomoc spočívá v další miliardě korun, kterou úřad uvolnil na boj se suchem. Příspěvek zamíří obcím na pokrytí většiny nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek.

Boj se suchem a adaptace na změnu klimatu je jednou z hlavních priorit Ministerstva životního prostředí, které se této problematice věnuje už šestým rokem. Na podporu zasakování a udržení vody ve volné i městské krajině rozdělil rezort od roku 2014 více než deset miliard korun. Zájem o dotační podporu na boj se suchem v poslední době rapidně stoupá.

„Třeba na využití srážkových vod ve městech jen v loňském roce přišlo 108 žádostí v souhrnné výši za více než půl miliardy korun. To je několikanásobný nárůst oproti letům předchozím. Rekordní zájem jsme loni zaznamenali také o dotace na udržení vody ve volné krajině. Na vybudování tůní, mokřadů, travních pásů a jiných opatření proti suchu v krajině se loni sešlo 339 žádostí s požadavkem na téměř dvě miliardy korun,“ přiblížil zájem o adaptační opatření ministr životního prostředí Richard Brabec.

V praxi to vypadá tak, že obce zachycenou dešťovou vodu do vybudovaných podzemních nádrží využijí k zalévání, chlazení či splachování v obecních budovách. Kromě toho bude finanční příspěvek od ministerstva směrovat i na výstavbu zelených střech, výměnu nepropustných povrchů u parkovišť a jiných veřejných ploch za propustné. Resort podpoří také výstavbu suchých a polosuchých poldrů, bezpečnostních přelivů hrází a dalších protipovodňových opatření.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.