Akademická obec je leckdy kreativní. Vědci nově přišli s nápadem vytvořit databázi podmořských zvuků. Mohly by v ní být sdruženy třeba rybí dialekty. Cílem je pomoci zájemcům lépe poznat život pod mořskou hladinou. Databáze by mohla zaujmout nejen odbornou, ale i širokou veřejnost.
Zvuky ryb a dalších mořských živočichů už zaznamenávají stránky FishSounds nebo FrogID. Jednotná databáze ale zatím neexistuje, takže by šlo o převratnou novinku. Díky ní bude možné objevit nové druhy zvířat. Badatelé si od ní také slibují zjištění, proč u některých druhů ryb vznikají regionální dialekty. „Podmořský život a s ním spojené zvuky se nenávratně mění, a to i vlivem lidské činnosti. To, jak mezi sebou zvířata komunikují, musíme zaznamenat dříve, než některé druhy vyhynou,“ uvedl hlavní autor výzkumu Miles Parsons z Australského institutu mořských věd.
Databázi neboli globální knihovně podvodních biologických zvuků se bude říkat Glubs. Výzkumníci doufají, že by mimo jiné mohla pomoci i s poněkud romantickou výzvou – rozluštěním velrybích milostných písní. Zda se to podaří, je zatím ve hvězdách.
Zdroj: Radio Wave, The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…