Akademická obec je leckdy kreativní. Vědci nově přišli s nápadem vytvořit databázi podmořských zvuků. Mohly by v ní být sdruženy třeba rybí dialekty. Cílem je pomoci zájemcům lépe poznat život pod mořskou hladinou. Databáze by mohla zaujmout nejen odbornou, ale i širokou veřejnost.
Zvuky ryb a dalších mořských živočichů už zaznamenávají stránky FishSounds nebo FrogID. Jednotná databáze ale zatím neexistuje, takže by šlo o převratnou novinku. Díky ní bude možné objevit nové druhy zvířat. Badatelé si od ní také slibují zjištění, proč u některých druhů ryb vznikají regionální dialekty. „Podmořský život a s ním spojené zvuky se nenávratně mění, a to i vlivem lidské činnosti. To, jak mezi sebou zvířata komunikují, musíme zaznamenat dříve, než některé druhy vyhynou,“ uvedl hlavní autor výzkumu Miles Parsons z Australského institutu mořských věd.
Databázi neboli globální knihovně podvodních biologických zvuků se bude říkat Glubs. Výzkumníci doufají, že by mimo jiné mohla pomoci i s poněkud romantickou výzvou – rozluštěním velrybích milostných písní. Zda se to podaří, je zatím ve hvězdách.
Zdroj: Radio Wave, The Guardian
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…