Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Miloš Karásek unikátním konceptem citace historické postavy oživuje vztah veřejnosti k umění

Zdroj fotografií: Michal Zajaček.

Ve spolupráci s výtvarným umělcem Milošem Karáskem se město Prostějov snaží přiblížit svým obyvatelům postavu místního básníka Jiřího Wolkera. Projekt Wolker prostřednictvím instalace bronzových plastik a dememoriálních desek vytváří prostor pro nový pohled na historii města.

Dominantou umělecké instalace je bronzová socha rodáka Wolkera v životní velikosti. Věrné vyobrazení je výsledkem užití nejnovější aplikace počítačových technologií, koncept je pravděpodobně první svého druhu. „Je nevyhnutelné hledat nové postupy, které jsou v souladu s momentálním obrazem světa a posouvají hranice vizuální kultury,“ vysvětlil Karásek. Z dochovaných fotografií nejprve vytvořil počítačovou rekonstrukci básníkovy tváře a na základě historických údajů o Wolkerově výšce a váze pak na 3D tiskárně vznikla socha samotná.

Chtěl jsem sochu osadit bez okázalé obřadnosti a přehnané piety, tak, aby se skoro nepozorovaně objevila na svém místě. Jedná se o akt tichého obdivu a rovněž pocitu spolupatřičnosti,“ uvedl Miloš Karásek. Wolker tak sedí nenuceně na lavičce naproti svému rodnému domu, přisednout si může kdokoliv. Karásek projekt doplňuje rozmístěním takzvaných dememoriálních desek, které vyjadřují textově-výtvarný nonsens, atakují tak divákovo podvědomí a vnášejí do prostoru města efekt překvapení a vkusného humoru.

reklamní sdělení

Související články

Zaručeně zlepší den

Světová zdravotnická organizace oficiálně ukončila koronavirový globální stav nouze

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…