Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Miloš Karásek unikátním konceptem citace historické postavy oživuje vztah veřejnosti k umění

Zdroj fotografií: Michal Zajaček.

Ve spolupráci s výtvarným umělcem Milošem Karáskem se město Prostějov snaží přiblížit svým obyvatelům postavu místního básníka Jiřího Wolkera. Projekt Wolker prostřednictvím instalace bronzových plastik a dememoriálních desek vytváří prostor pro nový pohled na historii města.

Dominantou umělecké instalace je bronzová socha rodáka Wolkera v životní velikosti. Věrné vyobrazení je výsledkem užití nejnovější aplikace počítačových technologií, koncept je pravděpodobně první svého druhu. „Je nevyhnutelné hledat nové postupy, které jsou v souladu s momentálním obrazem světa a posouvají hranice vizuální kultury,“ vysvětlil Karásek. Z dochovaných fotografií nejprve vytvořil počítačovou rekonstrukci básníkovy tváře a na základě historických údajů o Wolkerově výšce a váze pak na 3D tiskárně vznikla socha samotná.

Chtěl jsem sochu osadit bez okázalé obřadnosti a přehnané piety, tak, aby se skoro nepozorovaně objevila na svém místě. Jedná se o akt tichého obdivu a rovněž pocitu spolupatřičnosti,“ uvedl Miloš Karásek. Wolker tak sedí nenuceně na lavičce naproti svému rodnému domu, přisednout si může kdokoliv. Karásek projekt doplňuje rozmístěním takzvaných dememoriálních desek, které vyjadřují textově-výtvarný nonsens, atakují tak divákovo podvědomí a vnášejí do prostoru města efekt překvapení a vkusného humoru.

reklamní sdělení

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.