Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mezi stovku úspěšných středoevropských inovátorů se dostalo i deset Čechů

2 minuty radosti
Mezi inovátory se probojovala i Dita Přikrylová z hnutí Czechitas, které podporuje ženy v IT. Zdroj: archiv Czechitas

Desetinu seznamu New Europe 100 Challengers tvoří Češi. Seznam zahrnuje osobnosti ze střední a východní Evropy, které svými aktivitami mění svět k lepšímu.

V žebříčku figurují politické osobnosti, podnikatelé, vedoucí neziskových organizací, vědci či iniciátoři unikátních projektů. Poprvé vyšel loni, letos do něj přibylo dalších sto inspirativních lidí.

Česko se v žebříčku objevuje desetkrát. Ve třech z těchto případů se vyskytuje rovnou dvojice, respektive trojice inovátorů. Českých jmen tak lze na seznamu najít celkem čtrnáct. Dvě z nich patří ženám. Jednou je Dita Přikrylová, spoluzakladatelka sdružení Czechitas, jehož cílem je podporovat ženy v oblasti IT. Druhá je Maria Staszkiewicz – zástupkyně ředitele nevládní organizace Aspen Institute.

Mezi inovátory se objevil třeba Matěj Hollan, aktuálně jeden z náměstků primátora města Brna, za zlepšování kvality brněnského života. Pozornost se dostala také projektům pro zdravotně postižené. V seznamu figuruje tým stojící za firmou Elbee, která vyvinula speciální vozidlo pro vozíčkáře, a také dvojice zakladatelů cestovatelské sociální sítě Disway.

Zbývajícími Čechy jsou právník z Masarykovy univerzity Radim Polčák, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, podnikatel Oldřich Bajer, vedoucí oddělení strategie a podpory podnikání pražského magistrátu Jan Dobrovský a dvojice Michal Pěchouček a Martin Rehák, což jsou odborníci na umělou inteligenci a robotiku.

Z dvou stovek inovátorů spadá 44 % do oblasti byznysu. Následuje společnost a politika, která má téměř třetinové obsazení. O zbylou čtvrtinu se dělí téměř rovným dílem věda s médii a kulturou. Seznam společně vytvářejí polský časopis Res Publica Nowa, Mezinárodní visegrádský fond, Google a Financial Times.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.