Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mezi stovku úspěšných středoevropských inovátorů se dostalo i deset Čechů

2 minuty radosti
Mezi inovátory se probojovala i Dita Přikrylová z hnutí Czechitas, které podporuje ženy v IT. Zdroj: archiv Czechitas

Desetinu seznamu New Europe 100 Challengers tvoří Češi. Seznam zahrnuje osobnosti ze střední a východní Evropy, které svými aktivitami mění svět k lepšímu.

V žebříčku figurují politické osobnosti, podnikatelé, vedoucí neziskových organizací, vědci či iniciátoři unikátních projektů. Poprvé vyšel loni, letos do něj přibylo dalších sto inspirativních lidí.

Česko se v žebříčku objevuje desetkrát. Ve třech z těchto případů se vyskytuje rovnou dvojice, respektive trojice inovátorů. Českých jmen tak lze na seznamu najít celkem čtrnáct. Dvě z nich patří ženám. Jednou je Dita Přikrylová, spoluzakladatelka sdružení Czechitas, jehož cílem je podporovat ženy v oblasti IT. Druhá je Maria Staszkiewicz – zástupkyně ředitele nevládní organizace Aspen Institute.

Mezi inovátory se objevil třeba Matěj Hollan, aktuálně jeden z náměstků primátora města Brna, za zlepšování kvality brněnského života. Pozornost se dostala také projektům pro zdravotně postižené. V seznamu figuruje tým stojící za firmou Elbee, která vyvinula speciální vozidlo pro vozíčkáře, a také dvojice zakladatelů cestovatelské sociální sítě Disway.

Zbývajícími Čechy jsou právník z Masarykovy univerzity Radim Polčák, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, podnikatel Oldřich Bajer, vedoucí oddělení strategie a podpory podnikání pražského magistrátu Jan Dobrovský a dvojice Michal Pěchouček a Martin Rehák, což jsou odborníci na umělou inteligenci a robotiku.

Z dvou stovek inovátorů spadá 44 % do oblasti byznysu. Následuje společnost a politika, která má téměř třetinové obsazení. O zbylou čtvrtinu se dělí téměř rovným dílem věda s médii a kulturou. Seznam společně vytvářejí polský časopis Res Publica Nowa, Mezinárodní visegrádský fond, Google a Financial Times.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.