Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mezi Prahou a Brnem od ledna jezdí nové a moderní rychlíky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na konci ledna vyjela na trasu mezi Brnem, Českou Třebovou a Prahou první nová jednotka InterPanter.

Cestujícím nabízí komfort srovnatelný s vlaky vyšší kvality včetně klimatizace nebo WiFi připojení k internetu. Postupně tyto nejmodernější rychlíkové jednotky nahradí všechny dosluhující staré „koženky“, které doposud obsluhují města na této trase, například Blansko, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Choceň nebo Přelouč.

„V letošním roce jsme pro naše cestující připravili největší změnu kvality rychlíkových spojů od roku 1989. V rámci obnovy vlaků budou během prvního pololetí letošního roku na rychlíkové lince Brno – Česká Třebová – Praha nahrazeny všechny staré koženkové vagóny ze 70. a 80. let celkem osmi moderními jednotkami InterPanter. Pro cestující je to skoková změna v kvalitě cestování. I v obyčejných rychlících dostanou komfort jako ve vlacích InterCity a EuroCity,“ vysvětil předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

Rychlíkovou soupravu InterPanter vyrábí ostravská společnost Škoda Vagonka a.s. a jedná se o nejmodernější rychlíkovou soupravu v Česku. Všechny vagony soupravy jsou nízkopodlažní, takže do nich snadno nastoupí jak maminky s kočárky, tak lidé na invalidním vozíku či senioři nebo cyklisté. Soupravy budou mít také WiFi připojení k internetu, v řešení jsou ještě automaty na občerstvení. Do poloviny roku bude takových vlaků jezdit po Česku minimálně osm.

Vlak také nabízí elektrické zásuvky, ze kterých je možné napájet notebooky, mobilní telefony a další drobná zařízení. Ve vlaku jsou také připravena místa pro kočárky a oddíly pro maminky s malými dětmi. Hrající si děti tak nebudou během cesty rušit ostatní. Cestující, kteří budou pracovat na notebooku nebo si chtějí jen odložit své věci, moou využít sklopné nebo rozkládací stoly u jednotlivých míst. Pro cyklisty je ve vlaku nachystáno několik míst pro uložení jízdních kol.

Související články

Z domova

Modernizace trati zkrátí cestu z Brna do Ostravy na polovinu

Z domova

Spisovatelé lidem zpříjemní cestování vlakem

Ze světa

Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Ze světa

V Japonsku jezdí vlak pro jedinou dívku. Může tak chodit do školy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.