Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Krok kupředu na cestě k čistšímu ovzduší udělaly holandské železnice. Podepsaly totiž společně s tamějšími energetickými a dopravními společnostmi dohodu, podle níž budou do tří let jezdit výhradně na energii získanou z obnovitelných zdrojů. Nejpozději koncem roku 2018 tak budou Holandskem projíždět pouze vlaky poháněné energií především z větrných elektráren.

„Tato dohoda je unikátní v tom, že celá železniční doprava výrazně sníží stopu oxidu uhličitého a poslouží jako ukázkový příklad pro ostatní odvětví,“ vysvětlil manažer firmy Enaco dodávající plyn a elektřinu Michel Kerkhof. Právě ta se má stát pro holandské vlaky výhradním dodavatelem energie.

Holandské dráhy se tak vydaly jasně proekologickým směrem. V současnosti funguje na energii z větru pouze polovina vlaků v zemi. „Pokud chceme i nadále cestovat, je třeba dělat to bez toho, abychom zamořovali vzduch zplodinami. Tato dohoda nabízí všem Holanďanům možnost cestovat, aniž by tím přispívali k zhoršování klimatu, a to bez ohledu na vzdálenost, kterou urazí,“ uvedl Kerkhof.

Holandská železniční síť přepraví každý den 1,2 milionu pasažérů a spotřebuje 1,4 terrawatthodin elektřiny za rok. Celkově produkuje doprava pětinu emisí oxidu uhličitého v zemi.
Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…