Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Krok kupředu na cestě k čistšímu ovzduší udělaly holandské železnice. Podepsaly totiž společně s tamějšími energetickými a dopravními společnostmi dohodu, podle níž budou do tří let jezdit výhradně na energii získanou z obnovitelných zdrojů. Nejpozději koncem roku 2018 tak budou Holandskem projíždět pouze vlaky poháněné energií především z větrných elektráren.

„Tato dohoda je unikátní v tom, že celá železniční doprava výrazně sníží stopu oxidu uhličitého a poslouží jako ukázkový příklad pro ostatní odvětví,“ vysvětlil manažer firmy Enaco dodávající plyn a elektřinu Michel Kerkhof. Právě ta se má stát pro holandské vlaky výhradním dodavatelem energie.

Holandské dráhy se tak vydaly jasně proekologickým směrem. V současnosti funguje na energii z větru pouze polovina vlaků v zemi. „Pokud chceme i nadále cestovat, je třeba dělat to bez toho, abychom zamořovali vzduch zplodinami. Tato dohoda nabízí všem Holanďanům možnost cestovat, aniž by tím přispívali k zhoršování klimatu, a to bez ohledu na vzdálenost, kterou urazí,“ uvedl Kerkhof.

Holandská železniční síť přepraví každý den 1,2 milionu pasažérů a spotřebuje 1,4 terrawatthodin elektřiny za rok. Celkově produkuje doprava pětinu emisí oxidu uhličitého v zemi.
Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Kristýna Motlová