Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Město nemusí být zdrojem stresu. Seznamte se s nejpohodovějšími metropolemi

Ilustrační foto: Freepik

Městský život láká rozmanitým volnočasovým vyžitím i pracovními příležitostmi, kvalitu života ale ovlivňuje i jeho architektura nebo hustota obyvatel. Firma VAAY srovnala pět set světových metropolí, které mohou inspirovat k pohodovějšímu žití.

Studie se soustředila na několik faktorů, které přispívají ke stresu a úzkosti, nebo naopak jejich hladinu snižují. Tím prvním jsou zákony a nařízení, které se podílejí na bezpečnosti, rovnosti a stabilitě. Další z okolností, které mají vliv na kvalitu života obyvatel, je prostředí města, do něhož se promítá hustota zalidnění, znečištění, počasí nebo dopravní zácpy. Důležité jsou také finance, které výzkum mapoval sledováním nezaměstnanosti, sociálního zabezpečení, kupní síly a množství peněz, které lidem zůstanou po zaplacení nezbytných nákladů. A jelikož stres úzce souvisí s duševním zdravím, neopomenuli autoři žebříčku ani přístup ke zdravotní péči.

Nejlepším městem pro pohodový život je Reykjavík. Ilustrační foto: Pixabay

Žebříčku dominuje islandský Reykjavík, který získal nejvyšší možné skóre v rovnosti a vyniká nízkým znečištěním vzduchu i téměř nulovou hlučností. Sousední Rakousko zabodovalo v TOP desítce hned dvakrát – s horským Innsbruckem na osmé pozici a Štýrským Hradcem na desáté. Obě města se mohou chlubit čerstvým vzduchem a sociálním systémem, který lidi nestresuje. Pozadu nezůstali ani Němci. Metropole Hannover obsadila deváté místo díky nízkému zalidnění, dobrému životnímu prostředí a finanční situaci obyvatel.

Uspěly také dvě metropole z opačného konce světa. Novozélandský Wellington získal plný počet bodů za sociopolitickou stabilitu a jeho obyvatelé si mohou užívat také nízkého znečištění a dostupného zdravotnictví. V této oblasti se prosadilo také australské Melbourne, které lidem nabízí i bezproblémové začlenění menšin a temné noci příhodné pro zdravý spánek.

Život bez nadměrného stresu slibuje i Wellington. Ilustrační foto: Pixabay

Klidný život a hlubokou noční tmu si užívají také obyvatelé Bernu, který celkově obsadil druhé místo. Jeho obyvatelé se mohou cítit v pohodě i díky skvělé finanční situaci, politické a společenské stabilitě a také funkčnímu sociálnímu zabezpečení a zdravotnictví. Uspěly i metropole severských zemí, které profitují z rovnosti, malého znečištění a silných sociálních systémů. Helsinky obsadily třetí místo, Oslo šesté a Kodaň sedmé.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…