Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Měsíc školních zahrad motivuje učitele k venkovní výuce

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: mesicskolnichzahrad.cz

Umožňují volný pohyb, rozvíjejí fyzickou i sociální zdatnost, posilují lásku k přírodě, kladně působí i na školní výsledky. O čem je řeč? O školních zahradách. Jejich potenciál se snaží zdůraznit celosvětová akce Měsíc školních zahrad, do které se letos v květnu podruhé zapojí i Česko.

„Školní zahrada je přírodní učebna, která nabízí místo k bádání, učení, poznávání světa kolem nás a také k rozvoji osobnosti tím nejpřirozenějším způsobem. Nemusí být pouze místem pro výuku pěstitelských prací, naopak toho může nabídnout mnohem více,“ uvádí školské zařízení Lipka.

Školní zahrady jsou ideální k propojování teorie s praxí i seznamování dětí s okolním světem. Iniciativa Měsíc školních zahrad chce proto upoutat pozornost směrem ke školním zahradám, hřištím či dvorkům, jednoduše prostorům, kde může výuka probíhat pod širým nebem. Reaguje tím i na skutečnost, že školáci v dnešní době venku příliš volného času netráví. „Škola může množství i kvalitu času, který děti tráví venku, významně ovlivnit. Klíčová je míra propojení venkovního prostředí s jejím každodenním životem a vzdělávacím programem,“ vysvětluje Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka.

Původcem myšlenky je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad, která skrze iniciativu propojila už 22 zemí světa. Do Česka nápad přenesla Nadace Proměny Karla Komárka. Do pilotního ročníku se zapojily desítky škol, publikaci s inspirací na venkovní aktivity si stáhlo přes tisíc zájemců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…