Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Měsíc školních zahrad motivuje učitele k venkovní výuce

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: mesicskolnichzahrad.cz

Umožňují volný pohyb, rozvíjejí fyzickou i sociální zdatnost, posilují lásku k přírodě, kladně působí i na školní výsledky. O čem je řeč? O školních zahradách. Jejich potenciál se snaží zdůraznit celosvětová akce Měsíc školních zahrad, do které se letos v květnu podruhé zapojí i Česko.

„Školní zahrada je přírodní učebna, která nabízí místo k bádání, učení, poznávání světa kolem nás a také k rozvoji osobnosti tím nejpřirozenějším způsobem. Nemusí být pouze místem pro výuku pěstitelských prací, naopak toho může nabídnout mnohem více,“ uvádí školské zařízení Lipka.

Školní zahrady jsou ideální k propojování teorie s praxí i seznamování dětí s okolním světem. Iniciativa Měsíc školních zahrad chce proto upoutat pozornost směrem ke školním zahradám, hřištím či dvorkům, jednoduše prostorům, kde může výuka probíhat pod širým nebem. Reaguje tím i na skutečnost, že školáci v dnešní době venku příliš volného času netráví. „Škola může množství i kvalitu času, který děti tráví venku, významně ovlivnit. Klíčová je míra propojení venkovního prostředí s jejím každodenním životem a vzdělávacím programem,“ vysvětluje Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka.

Původcem myšlenky je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad, která skrze iniciativu propojila už 22 zemí světa. Do Česka nápad přenesla Nadace Proměny Karla Komárka. Do pilotního ročníku se zapojily desítky škol, publikaci s inspirací na venkovní aktivity si stáhlo přes tisíc zájemců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.