Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Měsíc knírů pro boj za mužské zdraví

Listopad patří už i v České republice neodmyslitelně k boji za prevenci rakoviny prostaty a varlat. Muži se zapojují do charitativní kampaně Movember a nechávají si na podporu výzkumu mužského zdraví celý měsíc narůst knír. Jsou mezi nimi ale i tací, kteří knír nosí téměř celoročně.

Název Movember vznikl spojením anglických slov knír „Moustache“ a listopad „November“. Pravidla kampaně jsou jednoduchá. Prvního listopadu si muž naposledy oholí tvář, celý měsíc si nechá růst knír a shazuje jej na konci měsíce spolu s ukončením sbírky. Smyslem je upozornit především na prevenci rakoviny prostaty, která je ve světě druhá nejčastěji diagnostikovaná zhoubná rakovina mužů.

Kampaň Movember podporuje také dlouhodobý nositel kníru Michal Hrubý, který si jej v podobě suvenýru dovezl z cest po Spojených státech. „Byl jsem na dva měsíce v USA a když jsem cestoval kabrioletem, neměl jsem vždycky pohodlnou možnost oholit se pod nosem. Po návratu do New Yorku jsem šel na večírek a lidi mě zastavovali, bavili se se mnou, chválili mi styl. Tak jsem si knírek dovezl i do Česka,“ popsal Hrubý.

Akci tradičně podporují také známé osobnosti a celosvětově se hnutí podařilo doposud vybrat přes 12 miliard korun. „Líbí se mi, že se dá vtipnou a recesistickou formou uvést vážné téma mezi lidi. Fandím tomu, když na sobě lidé něco změní a komunikují tak navenek. Život s knírem je super, protože v okolí vyvolává spoustu emocí a rozviřuje diskuse,“ vylíčil vlastní zkušenosti s nošením kníru Hrubý.

Akce Movember vznikla v roce 2003 při posezení u piva v Melbourne v Austrálii. Nápad byl jednoduchý, vrátit zpět na scénu knír a udělat něco pro mužské zdraví. Zakladatel gentlemanské pánské značky a privátního krejčovství ale z pohledu módních trendů knírek spíše nedoporučuje. “Knír je trendy v době Movemberu a potom u hasičů a policistů celý rok. Jinak je mnohem více „in“ plná brada. Doporučuji tedy buď týdenní strniště nebo opravdu pořádnou plnohodnotnou bradu,” uvedl Stanislav Gálik.

Loni měla akce na oficiálních stránkách přes 13 tisíc příznivců a za dobu existence Movemberu v České republice se od roku 2009 vybralo zhruba osm milionů korun.

FOTO: Michal Hrubý, soukromé album

Michaela Gáliková

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…