O kratším pracovním týdnu sní většina z nás. Nyní je možné si jej vyzkoušet na vlastní kůži – ve Velké Británii. Novinku zkouší přibližně 3 300 zaměstnanců v 70 firmách. Zůstává jim přitom stejná mzda, jako když pracovali klasických pět dní, jak uvedl server iDnes.
Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce. Spektrum zapojených společností je přitom rozsáhlé – projekt zkouší vývojáři, náborové firmy, charity, ale i restaurace. Podle organizátorů akce je experiment největší svého druhu na světě. Řídí ji akademici z univerzit v Oxfordu a Cambridge, americké Boston College a výzkumníci z institutu Autonomy. Budou sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů, jako je stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie a cestování.
„Pevně věříme, že čtyřdenní pracovní týdne bez změny mzdy nebo výhod vytvoří šťastnější pracovní sílu a bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podnikání, zkušenosti zákazníků a naše sociální poslání,“ uvedl ředitel Charity Bank, která se do průzkumu zapojila. Experiment je součástí širší celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu se konají také v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Třeba se v budoucnu dočkáme kratšího pracovního týdne i v Česku.
Zdroj: iDnes, Radio Wave
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…