Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Méně práce, více volna. V Británii zavádí novinku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

O kratším pracovním týdnu sní většina z nás. Nyní je možné si jej vyzkoušet na vlastní kůži – ve Velké Británii. Novinku zkouší přibližně 3 300 zaměstnanců v 70 firmách. Zůstává jim přitom stejná mzda, jako když pracovali klasických pět dní, jak uvedl server iDnes.

Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce. Spektrum zapojených společností je přitom rozsáhlé – projekt zkouší vývojáři, náborové firmy, charity, ale i restaurace. Podle organizátorů akce je experiment největší svého druhu na světě. Řídí ji akademici z univerzit v Oxfordu a Cambridge, americké Boston College a výzkumníci z institutu Autonomy. Budou sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů, jako je stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie a cestování.

„Pevně věříme, že čtyřdenní pracovní týdne bez změny mzdy nebo výhod vytvoří šťastnější pracovní sílu a bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podnikání, zkušenosti zákazníků a naše sociální poslání,“ uvedl ředitel Charity Bank, která se do průzkumu zapojila. Experiment je součástí širší celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu se konají také v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Třeba se v budoucnu dočkáme kratšího pracovního týdne i v Česku.

Zdroj: iDnes, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…