Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Méně práce, více volna. V Británii zavádí novinku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

O kratším pracovním týdnu sní většina z nás. Nyní je možné si jej vyzkoušet na vlastní kůži – ve Velké Británii. Novinku zkouší přibližně 3 300 zaměstnanců v 70 firmách. Zůstává jim přitom stejná mzda, jako když pracovali klasických pět dní, jak uvedl server iDnes.

Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce. Spektrum zapojených společností je přitom rozsáhlé – projekt zkouší vývojáři, náborové firmy, charity, ale i restaurace. Podle organizátorů akce je experiment největší svého druhu na světě. Řídí ji akademici z univerzit v Oxfordu a Cambridge, americké Boston College a výzkumníci z institutu Autonomy. Budou sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů, jako je stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie a cestování.

„Pevně věříme, že čtyřdenní pracovní týdne bez změny mzdy nebo výhod vytvoří šťastnější pracovní sílu a bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podnikání, zkušenosti zákazníků a naše sociální poslání,“ uvedl ředitel Charity Bank, která se do průzkumu zapojila. Experiment je součástí širší celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu se konají také v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Třeba se v budoucnu dočkáme kratšího pracovního týdne i v Česku.

Zdroj: iDnes, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…