Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Méně masa – nižší uhlíková stopa. Oficiální akce Helsinek budou udržitelnější

Prezidentský palác v Helsinkách. Foto: Depositphotos

Udržitelný přístup je čím dál více v kurzu. Finská metropole Helsinky proto přestane na oficiálních akcích podávat maso. K dispozici by měly být jen vegetariánské pokrmy a místní rybářské úlovky.

Plán rovněž předpokládá, že káva, čaj a třeba banány nabízené na městských akcích budou pocházet od výrobců dodržujících zásady spravedlivého obchodu (fair trade). Kromě toho bude kravské mléko nahrazeno ovesným a svačiny a občerstvení už nebude možné podávat v krabičkách na jedno použití.

Cílem radnice je snížit uhlíkovou stopu. Změna jídelníčku se bude praktikovat od ledna. Opatření přitom zasáhnou semináře, schůze pracovníků radnice, recepce a další akce tohoto typu. Týkat se naopak nebudou škol a jídelen provozovaných městem, zároveň bude platit výjimka u některých návštěv na vysoké úrovni nebo podobných událostí, které uspořádá starosta finské metropole Juhana Vartiainen nebo vysocí funkcionáři města.

Zdroj: Irozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…