Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Matička Země slaví svůj den. Zábavné akce na její počest se konají po celé republice

Ilustrační foto: Freepik

Jaká tajemství ukrývá svět pod stébly trávy? Co je to broukoviště, kolik nalétají včelky, než vznikne sklenice medu, kdo je „kukačka“ mezi motýly a jak vlastně dýchá potápník? Při příležitosti dnešního Dne Země připravilo školské zařízení Lipka venkovní on-line hru, která děti zavede do hmyzího světa. Tím však oslavy teprve začínají.

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde, ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata. Přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. „Na některých místech je dnes o 75 procent méně hmyzu než před 30 lety,“ uvedl entomolog Martin Záruba ze školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Pracovníci Lipky proto pro letošní oslavu Dne Země vybrali téma mizející hmyz. Místo tradiční slavnosti chystají ve spolupráci s Cryptomanií dobrodružnou venkovní on-line hru na brněnské Kraví hoře. K účasti bude stačit chytrý telefon a datové připojení k internetu. Hra nabízí dva stupně obtížnosti – pro menší děti a zkušené detektivy. Zájemce provede rozmanitým hmyzím světem, který našim očím zůstává skrytý.

I přes současná opatření se můžete těšit na oslavu Dne Země. Foto: Lipka

Kromě on-line hry, která dnes startuje, připravila pracoviště Lipky také doprovodné stezky. Na nich se děti i dospělí dozví, co mají společného včely medonosné se zednicemi, drvodělkami a čalounicemi, jak poznat, že pod kůrou žijí larvy lýkožrouta nebo jaké druhy motýlů je možné potkat v sadu.

Magistrát hlavního města Prahy pak v rámci oslav Dne země pořádá fotosoutěž na téma „Trávení volného času v přírodě“. Zapojit se může kdokoliv. Stačí se přihlásit na webu denzeme.eu. Město Opava zase ve spolupráci s dalšími spolky a opavskými školami připravilo několik tematických her s názvy Opava žije! a Hravě po Opavě. Zábavné a vzdělávací aktivity plánují i další česká města.

Den Země upozorňuje na potřebu chránit životní prostředí. Ilustrační foto: Pexels

Den Země se po celém světě každoročně slaví 22. dubna. Cílem je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes se k oslavám připojuje už více než miliarda lidí v téměř dvě stě státech světa. Od roku 1990 k nim patří i Česká republika.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…