Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Matička Země slaví svůj den. Zábavné akce na její počest se konají po celé republice

Ilustrační foto: Freepik

Jaká tajemství ukrývá svět pod stébly trávy? Co je to broukoviště, kolik nalétají včelky, než vznikne sklenice medu, kdo je „kukačka“ mezi motýly a jak vlastně dýchá potápník? Při příležitosti dnešního Dne Země připravilo školské zařízení Lipka venkovní on-line hru, která děti zavede do hmyzího světa. Tím však oslavy teprve začínají.

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde, ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata. Přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. „Na některých místech je dnes o 75 procent méně hmyzu než před 30 lety,“ uvedl entomolog Martin Záruba ze školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Pracovníci Lipky proto pro letošní oslavu Dne Země vybrali téma mizející hmyz. Místo tradiční slavnosti chystají ve spolupráci s Cryptomanií dobrodružnou venkovní on-line hru na brněnské Kraví hoře. K účasti bude stačit chytrý telefon a datové připojení k internetu. Hra nabízí dva stupně obtížnosti – pro menší děti a zkušené detektivy. Zájemce provede rozmanitým hmyzím světem, který našim očím zůstává skrytý.

I přes současná opatření se můžete těšit na oslavu Dne Země. Foto: Lipka

Kromě on-line hry, která dnes startuje, připravila pracoviště Lipky také doprovodné stezky. Na nich se děti i dospělí dozví, co mají společného včely medonosné se zednicemi, drvodělkami a čalounicemi, jak poznat, že pod kůrou žijí larvy lýkožrouta nebo jaké druhy motýlů je možné potkat v sadu.

Magistrát hlavního města Prahy pak v rámci oslav Dne země pořádá fotosoutěž na téma „Trávení volného času v přírodě“. Zapojit se může kdokoliv. Stačí se přihlásit na webu denzeme.eu. Město Opava zase ve spolupráci s dalšími spolky a opavskými školami připravilo několik tematických her s názvy Opava žije! a Hravě po Opavě. Zábavné a vzdělávací aktivity plánují i další česká města.

Den Země upozorňuje na potřebu chránit životní prostředí. Ilustrační foto: Pexels

Den Země se po celém světě každoročně slaví 22. dubna. Cílem je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes se k oslavám připojuje už více než miliarda lidí v téměř dvě stě státech světa. Od roku 1990 k nim patří i Česká republika.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …