Máš na míň: Kampaň vyzývá ke snížení odpadu, plýtvání i nákupů

Máš na míň
Zdroj fotografie: Pexels

Každoročně kolem srpna světová populace spotřebuje všechny zdroje, které zvládne planeta obnovit za rok. V Česku je to ještě dříve. A zbývající měsíce žije lidstvo na dluh. Aby se tak nedělo, je třeba změnit své návyky, na což apeluje i nová výzva organizace Greenpeace.

Teď chvilku nebudeme úplně pozitivní, ale čísla v tomto hovoří jasně. Od padesátých let bylo vyprodukováno 7 miliard tun plastového odpadu, většina přitom za posledních 15 let. Srovnání let 2000 a 2014 ukazuje, že se zdvojnásobilo množtsví vyrobeného oblečení. Ročně vyhyne několik tisíc živočišných druhů a světová biodiverzita klesla o 60 procent. Tyto i další nemilé skutečnosti jsou následkem současného životního stolu. Naštěstí je zde i vůle to změnit.

Jednou z iniciativ, které o změnu usilují, je organizace Greenpeace se svou výzvou Máš na míň. Lidi vyzývá, aby se pokusili o změnu u sebe, svého blízkého okolí, ale i firem či politiků. To vše s přesvědčením, že planeta už toho víc neunese, a tak je třeba mít na míň – nakupovat méně oblečení, neplýtvat jídlem, snižovat množství vyprodukovaného odpadu.

Autor článku

Kristýna Motlová