Každoročně kolem srpna světová populace spotřebuje všechny zdroje, které zvládne planeta obnovit za rok. V Česku je to ještě dříve. A zbývající měsíce žije lidstvo na dluh. Aby se tak nedělo, je třeba změnit své návyky, na což apeluje i nová výzva organizace Greenpeace.
Teď chvilku nebudeme úplně pozitivní, ale čísla v tomto hovoří jasně. Od padesátých let bylo vyprodukováno 7 miliard tun plastového odpadu, většina přitom za posledních 15 let. Srovnání let 2000 a 2014 ukazuje, že se zdvojnásobilo množtsví vyrobeného oblečení. Ročně vyhyne několik tisíc živočišných druhů a světová biodiverzita klesla o 60 procent. Tyto i další nemilé skutečnosti jsou následkem současného životního stolu. Naštěstí je zde i vůle to změnit.
Jednou z iniciativ, které o změnu usilují, je organizace Greenpeace se svou výzvou Máš na míň. Lidi vyzývá, aby se pokusili o změnu u sebe, svého blízkého okolí, ale i firem či politiků. To vše s přesvědčením, že planeta už toho víc neunese, a tak je třeba mít na míň – nakupovat méně oblečení, neplýtvat jídlem, snižovat množství vyprodukovaného odpadu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…