Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máš na míň: Kampaň vyzývá ke snížení odpadu, plýtvání i nákupů

Zdroj fotografie: Pexels

Každoročně kolem srpna světová populace spotřebuje všechny zdroje, které zvládne planeta obnovit za rok. V Česku je to ještě dříve. A zbývající měsíce žije lidstvo na dluh. Aby se tak nedělo, je třeba změnit své návyky, na což apeluje i nová výzva organizace Greenpeace.

Teď chvilku nebudeme úplně pozitivní, ale čísla v tomto hovoří jasně. Od padesátých let bylo vyprodukováno 7 miliard tun plastového odpadu, většina přitom za posledních 15 let. Srovnání let 2000 a 2014 ukazuje, že se zdvojnásobilo množtsví vyrobeného oblečení. Ročně vyhyne několik tisíc živočišných druhů a světová biodiverzita klesla o 60 procent. Tyto i další nemilé skutečnosti jsou následkem současného životního stolu. Naštěstí je zde i vůle to změnit.

Jednou z iniciativ, které o změnu usilují, je organizace Greenpeace se svou výzvou Máš na míň. Lidi vyzývá, aby se pokusili o změnu u sebe, svého blízkého okolí, ale i firem či politiků. To vše s přesvědčením, že planeta už toho víc neunese, a tak je třeba mít na míň – nakupovat méně oblečení, neplýtvat jídlem, snižovat množství vyprodukovaného odpadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie