Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Maratonec Opportunity

Vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) překonává jeden rekord za druhým. Při své více než desetileté misi na povrchu Marsu už nacestovalo přes 40 kilometrů. Zařadilo se tak na první místo v ujeté vzdálenosti na jiných vesmírných tělesech, když na druhé místo odsunulo dlouhodobého rekordmana, někdejšího sovětského průzkumníka Lunochod 2. Ten, podle satelitních snímků a propočtů, urazil necelých 39 kilometrů. Opportunity je také nejdéle fungujícím průzkumným aparátem, který na Marsu působil. Svého předchůdce, americkou sondu Viking 1, už překonal o 4 roky a stále ve svém poslání pokračuje. Pro zástupce NASA jsou ovšem nejdůležitější objevy a výzkumy, které vozítko Opportunity za dobu svého působení provedlo.

Opportunity přistál na povrchu rudé planety 25. ledna 2004. Podle původních plánů NASA měl urazit vzdálenost okolo jednoho kilometru a fungovat asi tři měsíce. Skutečnost je však diametrálně odlišná. Opportunity se po Marsu pohybuje už více než 10 let a k 27. červenci 2014 absolvoval uctivých 40,25 kilometrů. Původní plán svých konstruktérů tak Opportunity překonal více než čtyřicetkrát.

Za dobu svého fungování odeslal na Zemi nespočet fotografií a výsledků rozborů hornin. Mimo jiné poskytl důkazy o tom, že se na Marsu dříve nacházela voda v kapalné podobě. To znamená, že zde teoreticky mohly být podmínky pro existenci života. Nyní se Opportunity soustředí na další úkol: urazit asi 2 kilometry dlouhou vzdálenost a začít s průzkumem nové oblasti, o níž se hovoří jako o Údolí Marathonu. Název je příznačný. Pokud se houževnatému cestovateli podaří dokončit plánovanou trasu, bude za sebou mít délku maratonského běhu (42 195 metrů). Najde sílu na další maratonský závod? Vzhledem k jeho vytrvalosti je to však velmi pravděpodobné.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vozitko-opportunity-prekonalo-sovetsky-lunochod-dojelo-dale/r~f059ce68175e11e4b462002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…