Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Maratonec Opportunity

Vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) překonává jeden rekord za druhým. Při své více než desetileté misi na povrchu Marsu už nacestovalo přes 40 kilometrů. Zařadilo se tak na první místo v ujeté vzdálenosti na jiných vesmírných tělesech, když na druhé místo odsunulo dlouhodobého rekordmana, někdejšího sovětského průzkumníka Lunochod 2. Ten, podle satelitních snímků a propočtů, urazil necelých 39 kilometrů. Opportunity je také nejdéle fungujícím průzkumným aparátem, který na Marsu působil. Svého předchůdce, americkou sondu Viking 1, už překonal o 4 roky a stále ve svém poslání pokračuje. Pro zástupce NASA jsou ovšem nejdůležitější objevy a výzkumy, které vozítko Opportunity za dobu svého působení provedlo.

Opportunity přistál na povrchu rudé planety 25. ledna 2004. Podle původních plánů NASA měl urazit vzdálenost okolo jednoho kilometru a fungovat asi tři měsíce. Skutečnost je však diametrálně odlišná. Opportunity se po Marsu pohybuje už více než 10 let a k 27. červenci 2014 absolvoval uctivých 40,25 kilometrů. Původní plán svých konstruktérů tak Opportunity překonal více než čtyřicetkrát.

Za dobu svého fungování odeslal na Zemi nespočet fotografií a výsledků rozborů hornin. Mimo jiné poskytl důkazy o tom, že se na Marsu dříve nacházela voda v kapalné podobě. To znamená, že zde teoreticky mohly být podmínky pro existenci života. Nyní se Opportunity soustředí na další úkol: urazit asi 2 kilometry dlouhou vzdálenost a začít s průzkumem nové oblasti, o níž se hovoří jako o Údolí Marathonu. Název je příznačný. Pokud se houževnatému cestovateli podaří dokončit plánovanou trasu, bude za sebou mít délku maratonského běhu (42 195 metrů). Najde sílu na další maratonský závod? Vzhledem k jeho vytrvalosti je to však velmi pravděpodobné.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vozitko-opportunity-prekonalo-sovetsky-lunochod-dojelo-dale/r~f059ce68175e11e4b462002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.