Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malby, které čistí vzduch. Působivé mural art vzniklo také v Česku

Ilustrační foto: Pixabay

Umění má mnoho různých podob, od drobných kreseb až po velkolepé nástěnné malby. Mural art neboli malby na zdech domů dodávají šmrnc celé budově a krásně dotváří atmosféru města. Umělecké dílo však nemusí sloužit pouze pro potěchu našich očí, může být dokonce užitečné v boji se znečištěním ve městech. Jak je to možné?

Možná už jste si všimli působivých nástěnných maleb velkých rozměrů, které vznikají v různých městech světa. Kreativní mural arty vznikly za poslední rok ve Varšavě, Bělehradě, v Indii, v Mexiku a v nedávné době také v Praze. Několik jich sponzoruje společnost Converse, ta česká verze součástí kampaně dm drogerie.

Pocta ženské kráse

O český mural art se postaral malíř Marek Kulhavý, který si v umělecké sféře říká Mára Čmára. Svou něžnou a jemnou malbu vytvořil jako poctu ženské kráse. Obří malba se rozprostírá na 180 m² fasády u stanice metra Hradčanská.

Jak se shodují obyvatelé městské části, nová malba krásně prozářila tmavý kout. Vkusné mural arty jsou na rozdíl od graffiti legální cestou k pomalování fasády, která probíhá v koordinaci s úřady i majitelem budovy.

Připravit takovou velkolepou malbu však není jen tak. Mára Čmára říká, že o tom snil celých pět let. Když byl nakonec vybrán k tomu, aby své dílo zvěčnil na Hradčanské, malba se připravovala několik měsíců. Se skečí mu pomáhali zkušení malíři z autorské dvojice Obras-Akrobad. Hotovo bylo za šest dnů.

Při práci jsme postupovali po fragmentech. Většinou jsme šli od nejsvětlejší do nejtmavší nebo barvy míchali kvůli jemným přechodům. Kousek původního návrhu jsme nakonec vynechali, protože už to tam nahoře nevypadalo hezky. Hlavní motiv tím dostal víc prostoru vyniknout,” popisuje Mára Čmára, jak malba vznikala.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Speciální barvy pomáhají čistit vzduch

Mural malby ale nejsou pouze kreativním ozvláštněním šedých ulic. Při použití speciálních barev může poté celé dílo efektivně čistit okolní vzduch. Jak je to možné? Barva KNOxOUT reaguje s oxidy dusíku, které vypouštějí auta nebo továrny. Když se tyto emise setkají s povrchem malby, dojde k reakci, kterou umocňuje sluneční svit měnící oxidy dusíku na vodu, malé množství CO2 a dusičnan vápenatý. Dusičnan vápenatý se při dešti smyje a celý proces může začít nanovo.

Není tak náhoda, že pražská malba vznikla poblíž frekventované silnice. Pomůže tak na tomto místě plném nečistot v ovzduší dělat každý nádech a výdech pro občany i turisty příjemnější.

Společnost Converse, která financovala 15 nástěnných maleb vytvořených s pomocí těchto speciálních barev, odhaduje, že budou mít zhruba stejnou kapacitu pro čištění vzduchu jako 1 470 stromů.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z novinky.cz a euronews.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…