Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malby, které čistí vzduch. Působivé mural art vzniklo také v Česku

Ilustrační foto: Pixabay

Umění má mnoho různých podob, od drobných kreseb až po velkolepé nástěnné malby. Mural art neboli malby na zdech domů dodávají šmrnc celé budově a krásně dotváří atmosféru města. Umělecké dílo však nemusí sloužit pouze pro potěchu našich očí, může být dokonce užitečné v boji se znečištěním ve městech. Jak je to možné?

Možná už jste si všimli působivých nástěnných maleb velkých rozměrů, které vznikají v různých městech světa. Kreativní mural arty vznikly za poslední rok ve Varšavě, Bělehradě, v Indii, v Mexiku a v nedávné době také v Praze. Několik jich sponzoruje společnost Converse, ta česká verze součástí kampaně dm drogerie.

Pocta ženské kráse

O český mural art se postaral malíř Marek Kulhavý, který si v umělecké sféře říká Mára Čmára. Svou něžnou a jemnou malbu vytvořil jako poctu ženské kráse. Obří malba se rozprostírá na 180 m² fasády u stanice metra Hradčanská.

Jak se shodují obyvatelé městské části, nová malba krásně prozářila tmavý kout. Vkusné mural arty jsou na rozdíl od graffiti legální cestou k pomalování fasády, která probíhá v koordinaci s úřady i majitelem budovy.

Připravit takovou velkolepou malbu však není jen tak. Mára Čmára říká, že o tom snil celých pět let. Když byl nakonec vybrán k tomu, aby své dílo zvěčnil na Hradčanské, malba se připravovala několik měsíců. Se skečí mu pomáhali zkušení malíři z autorské dvojice Obras-Akrobad. Hotovo bylo za šest dnů.

Při práci jsme postupovali po fragmentech. Většinou jsme šli od nejsvětlejší do nejtmavší nebo barvy míchali kvůli jemným přechodům. Kousek původního návrhu jsme nakonec vynechali, protože už to tam nahoře nevypadalo hezky. Hlavní motiv tím dostal víc prostoru vyniknout,” popisuje Mára Čmára, jak malba vznikala.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Speciální barvy pomáhají čistit vzduch

Mural malby ale nejsou pouze kreativním ozvláštněním šedých ulic. Při použití speciálních barev může poté celé dílo efektivně čistit okolní vzduch. Jak je to možné? Barva KNOxOUT reaguje s oxidy dusíku, které vypouštějí auta nebo továrny. Když se tyto emise setkají s povrchem malby, dojde k reakci, kterou umocňuje sluneční svit měnící oxidy dusíku na vodu, malé množství CO2 a dusičnan vápenatý. Dusičnan vápenatý se při dešti smyje a celý proces může začít nanovo.

Není tak náhoda, že pražská malba vznikla poblíž frekventované silnice. Pomůže tak na tomto místě plném nečistot v ovzduší dělat každý nádech a výdech pro občany i turisty příjemnější.

Společnost Converse, která financovala 15 nástěnných maleb vytvořených s pomocí těchto speciálních barev, odhaduje, že budou mít zhruba stejnou kapacitu pro čištění vzduchu jako 1 470 stromů.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z novinky.cz a euronews.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…