Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Majitelé zvířat jsou podle vědců šťastnější a zdravější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Roztomilá zvířátka přitahují pozornost a dokážou nám vykouzlit úsměv na rtech. Občas jsou s nimi starosti, ale většinou radost převažuje. V jejich přítomnosti je nám lehčeji, mileji, přátelštěji. I v nové americké vědecké studii se uvádí, že zvířata jsou dobrým zdrojem sociální a emoční podpory pro každého z nás.

„Zjistili jsme, že majitelé domácích zvířat jsou v životě spokojenější než lidé, kteří žádné zvířátko nevlastní,“ uvádí studie Allena McConnella z Miamské univerzity v Ohiu. „Majitelé psů mají větší sebeúctu, jsou po fyzické stránce zdravější, cítí se méně osamělí, jsou svědomitější a extrovertnější, cítí méně obav a jsou méně roztržití,“ dodává McConnell.

McConnel od roku 2006 provedl spolu s kolegy několik studií s majiteli zvířat. V první studii na 217 lidech zjišťoval rozdíly mezi vlastníky psů a lidmi bez domácích zvířátek v oblasti spokojenosti se životem, osobnosti a přizpůsobování se změnám. Zjistil, že majitelé zvířat jsou šťastnější, zdravější a lépe se změnám přizpůsobují.

V další studii, které se účastnilo 56 majitelů psů, bylo zjištěno, že ti majitelé, kteří si mysleli, že psi zvyšují jejich pocity sounáležitosti, sebeúcty a smysluplnosti života, cítili vyšší spokojenost se životem než ti, kteří nevnímali, že by čtyřnohý miláček naplňoval jejich potřeby.

V další studii s 96 majiteli zvířat bylo zjištěno, že psaní o zvířecím společníkovi snižuje pocity odmítnutí. Podobných výsledků lidé dosáhli, pokud psali o svých přátelích. Ve všech studiích bylo zjištěno, že čtyřnohý kamarád přináší lidem důležitý zdroj sociální a emoční podpory.

„Současné studie předkládají důkazy, že zvířecí miláčci obohacují život člověka a podporují ho nejen psychicky a fyzicky, ale tvoří rovněž důležitý zdroj sociální podpory,“ uzavírají vědci ve studii, která byla uveřejněna v online verzi odborného časopisu Journal of Personality and Social Psychology.

Zdroj: www.livescience.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.