Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Majitelé zvířat jsou podle vědců šťastnější a zdravější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Roztomilá zvířátka přitahují pozornost a dokážou nám vykouzlit úsměv na rtech. Občas jsou s nimi starosti, ale většinou radost převažuje. V jejich přítomnosti je nám lehčeji, mileji, přátelštěji. I v nové americké vědecké studii se uvádí, že zvířata jsou dobrým zdrojem sociální a emoční podpory pro každého z nás.

„Zjistili jsme, že majitelé domácích zvířat jsou v životě spokojenější než lidé, kteří žádné zvířátko nevlastní,“ uvádí studie Allena McConnella z Miamské univerzity v Ohiu. „Majitelé psů mají větší sebeúctu, jsou po fyzické stránce zdravější, cítí se méně osamělí, jsou svědomitější a extrovertnější, cítí méně obav a jsou méně roztržití,“ dodává McConnell.

McConnel od roku 2006 provedl spolu s kolegy několik studií s majiteli zvířat. V první studii na 217 lidech zjišťoval rozdíly mezi vlastníky psů a lidmi bez domácích zvířátek v oblasti spokojenosti se životem, osobnosti a přizpůsobování se změnám. Zjistil, že majitelé zvířat jsou šťastnější, zdravější a lépe se změnám přizpůsobují.

V další studii, které se účastnilo 56 majitelů psů, bylo zjištěno, že ti majitelé, kteří si mysleli, že psi zvyšují jejich pocity sounáležitosti, sebeúcty a smysluplnosti života, cítili vyšší spokojenost se životem než ti, kteří nevnímali, že by čtyřnohý miláček naplňoval jejich potřeby.

V další studii s 96 majiteli zvířat bylo zjištěno, že psaní o zvířecím společníkovi snižuje pocity odmítnutí. Podobných výsledků lidé dosáhli, pokud psali o svých přátelích. Ve všech studiích bylo zjištěno, že čtyřnohý kamarád přináší lidem důležitý zdroj sociální a emoční podpory.

„Současné studie předkládají důkazy, že zvířecí miláčci obohacují život člověka a podporují ho nejen psychicky a fyzicky, ale tvoří rovněž důležitý zdroj sociální podpory,“ uzavírají vědci ve studii, která byla uveřejněna v online verzi odborného časopisu Journal of Personality and Social Psychology.

Zdroj: www.livescience.com

Související články

Inspirace

Čeští vědci vyvrátili mýty o borelióze. Objev napomůže vývoji efektivnějších vakcín

Společnost

Čokoláda bude ještě zdravější

Inspirace

20+20 pozitivních zpráv, které zpříjemnily rok 2020

Společnost

Jak předcházet alzheimeru? Stačí prý tři skleničky mléka denně

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie