Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lze pěstovat rostliny ve tmě? Vědci udělali první krok

Zdroj: Depositphotos

Světlo. Bez něj žádná rostlina ani nevyklíčí. Aspoň to jsme si donedávna mysleli. Vědci však začali zkoumat, zda mohou potravinářské plodiny růst ve tmě. Experimenty naznačují, že je to opravdu možné. Pokud budou vědci úspěšní, mohla by nová metoda pomoci uživit astronauty, ale i přeplněnou planetu. O přelomových experimentech informoval server National Geographic.

Chceme-li obývat i jiné planety, musíme najít způsoby, jak pěstovat potraviny s omezenými zdroji. Podle odborníků by to fotosyntéza v takovém případě nemusela zvládnout a rostliny by zkrátka v nehostinné půdě nikdy nevyklíčily. Fotosyntéza je podle nich sice proces velmi úspěšný, ale také neefektivní. Z tohoto důvodu se zajímají se o to, zda by bylo možné dosáhnout vyšší efektivity pěstováním rostlin ve tmě.

Nedávno vědci učinili první úspěšný krok k tomuto neuvěřitelnému cíli. Uskutečnili studii, která ukázala, že řasy, jedlé kvasinky a houby lze pěstovat i ve tmě. Organismy vyživovali sloučeninou na bázi uhlíku zvanou acetát, vyrobenou pomocí sluneční elektřiny. Právě tato metoda  „umělé fotosyntézy“ by mohla být nápomocná při snaze vypěstovat potravinářské plodiny bez přístupu slunce.

V dalším experimentu se povedlo vypěstovat tkáň salátu v kapalném roztoku se zmiňovaným acetátem. „Je to poprvé, kdy se nějaký fotosyntetický organismus, jako jsou řasy nebo rostliny, pěstuje nezávisle na fotosyntéze od doby, kdy se vyvinul,“ řekl pro National Geographic autor studie Robert Jinkerson. Salát však může růst bez světla pouze do určitého bodu, poté opět potřebuje fotosyntézu. Proto možná bude potřeba genetického inženýrství, které by umožnilo efektivnější fotosyntézu.

Zdroj: nationalgeographic.com, newatlas.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…