Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lze pěstovat rostliny ve tmě? Vědci udělali první krok

Zdroj: Depositphotos

Světlo. Bez něj žádná rostlina ani nevyklíčí. Aspoň to jsme si donedávna mysleli. Vědci však začali zkoumat, zda mohou potravinářské plodiny růst ve tmě. Experimenty naznačují, že je to opravdu možné. Pokud budou vědci úspěšní, mohla by nová metoda pomoci uživit astronauty, ale i přeplněnou planetu. O přelomových experimentech informoval server National Geographic.

Chceme-li obývat i jiné planety, musíme najít způsoby, jak pěstovat potraviny s omezenými zdroji. Podle odborníků by to fotosyntéza v takovém případě nemusela zvládnout a rostliny by zkrátka v nehostinné půdě nikdy nevyklíčily. Fotosyntéza je podle nich sice proces velmi úspěšný, ale také neefektivní. Z tohoto důvodu se zajímají se o to, zda by bylo možné dosáhnout vyšší efektivity pěstováním rostlin ve tmě.

Nedávno vědci učinili první úspěšný krok k tomuto neuvěřitelnému cíli. Uskutečnili studii, která ukázala, že řasy, jedlé kvasinky a houby lze pěstovat i ve tmě. Organismy vyživovali sloučeninou na bázi uhlíku zvanou acetát, vyrobenou pomocí sluneční elektřiny. Právě tato metoda  „umělé fotosyntézy“ by mohla být nápomocná při snaze vypěstovat potravinářské plodiny bez přístupu slunce.

V dalším experimentu se povedlo vypěstovat tkáň salátu v kapalném roztoku se zmiňovaným acetátem. „Je to poprvé, kdy se nějaký fotosyntetický organismus, jako jsou řasy nebo rostliny, pěstuje nezávisle na fotosyntéze od doby, kdy se vyvinul,“ řekl pro National Geographic autor studie Robert Jinkerson. Salát však může růst bez světla pouze do určitého bodu, poté opět potřebuje fotosyntézu. Proto možná bude potřeba genetického inženýrství, které by umožnilo efektivnější fotosyntézu.

Zdroj: nationalgeographic.com, newatlas.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…