Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lze pěstovat rostliny ve tmě? Vědci udělali první krok

Zdroj: Depositphotos

Světlo. Bez něj žádná rostlina ani nevyklíčí. Aspoň to jsme si donedávna mysleli. Vědci však začali zkoumat, zda mohou potravinářské plodiny růst ve tmě. Experimenty naznačují, že je to opravdu možné. Pokud budou vědci úspěšní, mohla by nová metoda pomoci uživit astronauty, ale i přeplněnou planetu. O přelomových experimentech informoval server National Geographic.

Chceme-li obývat i jiné planety, musíme najít způsoby, jak pěstovat potraviny s omezenými zdroji. Podle odborníků by to fotosyntéza v takovém případě nemusela zvládnout a rostliny by zkrátka v nehostinné půdě nikdy nevyklíčily. Fotosyntéza je podle nich sice proces velmi úspěšný, ale také neefektivní. Z tohoto důvodu se zajímají se o to, zda by bylo možné dosáhnout vyšší efektivity pěstováním rostlin ve tmě.

Nedávno vědci učinili první úspěšný krok k tomuto neuvěřitelnému cíli. Uskutečnili studii, která ukázala, že řasy, jedlé kvasinky a houby lze pěstovat i ve tmě. Organismy vyživovali sloučeninou na bázi uhlíku zvanou acetát, vyrobenou pomocí sluneční elektřiny. Právě tato metoda  „umělé fotosyntézy“ by mohla být nápomocná při snaze vypěstovat potravinářské plodiny bez přístupu slunce.

V dalším experimentu se povedlo vypěstovat tkáň salátu v kapalném roztoku se zmiňovaným acetátem. „Je to poprvé, kdy se nějaký fotosyntetický organismus, jako jsou řasy nebo rostliny, pěstuje nezávisle na fotosyntéze od doby, kdy se vyvinul,“ řekl pro National Geographic autor studie Robert Jinkerson. Salát však může růst bez světla pouze do určitého bodu, poté opět potřebuje fotosyntézu. Proto možná bude potřeba genetického inženýrství, které by umožnilo efektivnější fotosyntézu.

Zdroj: nationalgeographic.com, newatlas.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi si chtějí při dovolené dopřát digitální detox, zjistil průzkum

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Lidé mají lepší výkon, když si myslí, že jim pomáhá umělá inteligence

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…