Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lokální, udržitelné a lidské. On-line farmářský trh usnadňuje zodpovědné nakupování

2 minuty radosti
Produkty od lokálních farmářů a rodinných firem jednoduše objednáte on-line. Zdroj: Freepik

Nakupovat zodpovědně a ekologicky je opět o něco jednodušší. První komunitní on-line farmářské tržiště Scuk.cz pomáhá tuzemským farmářům, podporuje udržitelnost a buduje sousedské komunity. Rychle se navíc dokázalo přizpůsobit novým bezpečnostním opatřením.

Platforma Scuk.cz usnadňuje nákup potravin a výrobků přímo od menších lokálních farmářů a výrobců – bez prostředníků a za férové ceny. Celý systém navíc propojuje lidi s podobným životním postojem a podporuje vytváření komunit. Koncept je totiž založen na tzv. organizátorech, kteří souhrnnou objednávku převezmou a následně ji roztřídí podle objednávek jednotlivých zákazníků. Ti si pak svůj nákup u organizátora vyzvednou.

V době protiepidemických opatření navíc organizátoři apelují na dodržování pravidel, která platí v běžných obchodech, což je díky osobnímu přístupu ještě snazší.  Při výdeji je samozřejmostí rouška, dostatečné rozestupy a omezený počet lidí v jedné výdejně.

Organizátoři apelují na bezpečný výdej. Zdroj: FB Scuk.cz

Také výrobci a dodavatelé musí splňovat přísné požadavky na kvalitu a původ produktů. Většinou se jedná o menší a střední zemědělce, často o rodinné firmy. Některé z nich mají dokonce systém vratných obalů, což dělá nakupování ještě ekologičtějším.

Zájem je velký a počet nákupních skupin, a tím i výdejních míst neustále narůstá. „Postupně směřujeme k tomu, aby měl každý zákazník výdejní místo v docházkové vzdálenosti. Právě tím chceme co nejvíce minimalizovat počet aut, která jsou využívána při převzetí nákupu,“ píšou zakladatelé iniciativy na svých webových stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.