Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lokální, udržitelné a lidské. On-line farmářský trh usnadňuje zodpovědné nakupování

2 minuty radosti
Produkty od lokálních farmářů a rodinných firem jednoduše objednáte on-line. Zdroj: Freepik

Nakupovat zodpovědně a ekologicky je opět o něco jednodušší. První komunitní on-line farmářské tržiště Scuk.cz pomáhá tuzemským farmářům, podporuje udržitelnost a buduje sousedské komunity. Rychle se navíc dokázalo přizpůsobit novým bezpečnostním opatřením.

Platforma Scuk.cz usnadňuje nákup potravin a výrobků přímo od menších lokálních farmářů a výrobců – bez prostředníků a za férové ceny. Celý systém navíc propojuje lidi s podobným životním postojem a podporuje vytváření komunit. Koncept je totiž založen na tzv. organizátorech, kteří souhrnnou objednávku převezmou a následně ji roztřídí podle objednávek jednotlivých zákazníků. Ti si pak svůj nákup u organizátora vyzvednou.

V době protiepidemických opatření navíc organizátoři apelují na dodržování pravidel, která platí v běžných obchodech, což je díky osobnímu přístupu ještě snazší.  Při výdeji je samozřejmostí rouška, dostatečné rozestupy a omezený počet lidí v jedné výdejně.

Organizátoři apelují na bezpečný výdej. Zdroj: FB Scuk.cz

Také výrobci a dodavatelé musí splňovat přísné požadavky na kvalitu a původ produktů. Většinou se jedná o menší a střední zemědělce, často o rodinné firmy. Některé z nich mají dokonce systém vratných obalů, což dělá nakupování ještě ekologičtějším.

Zájem je velký a počet nákupních skupin, a tím i výdejních míst neustále narůstá. „Postupně směřujeme k tomu, aby měl každý zákazník výdejní místo v docházkové vzdálenosti. Právě tím chceme co nejvíce minimalizovat počet aut, která jsou využívána při převzetí nákupu,“ píšou zakladatelé iniciativy na svých webových stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…