Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lokální, udržitelné a lidské. On-line farmářský trh usnadňuje zodpovědné nakupování

2 minuty radosti
Produkty od lokálních farmářů a rodinných firem jednoduše objednáte on-line. Zdroj: Freepik

Nakupovat zodpovědně a ekologicky je opět o něco jednodušší. První komunitní on-line farmářské tržiště Scuk.cz pomáhá tuzemským farmářům, podporuje udržitelnost a buduje sousedské komunity. Rychle se navíc dokázalo přizpůsobit novým bezpečnostním opatřením.

Platforma Scuk.cz usnadňuje nákup potravin a výrobků přímo od menších lokálních farmářů a výrobců – bez prostředníků a za férové ceny. Celý systém navíc propojuje lidi s podobným životním postojem a podporuje vytváření komunit. Koncept je totiž založen na tzv. organizátorech, kteří souhrnnou objednávku převezmou a následně ji roztřídí podle objednávek jednotlivých zákazníků. Ti si pak svůj nákup u organizátora vyzvednou.

V době protiepidemických opatření navíc organizátoři apelují na dodržování pravidel, která platí v běžných obchodech, což je díky osobnímu přístupu ještě snazší.  Při výdeji je samozřejmostí rouška, dostatečné rozestupy a omezený počet lidí v jedné výdejně.

Organizátoři apelují na bezpečný výdej. Zdroj: FB Scuk.cz

Také výrobci a dodavatelé musí splňovat přísné požadavky na kvalitu a původ produktů. Většinou se jedná o menší a střední zemědělce, často o rodinné firmy. Některé z nich mají dokonce systém vratných obalů, což dělá nakupování ještě ekologičtějším.

Zájem je velký a počet nákupních skupin, a tím i výdejních míst neustále narůstá. „Postupně směřujeme k tomu, aby měl každý zákazník výdejní místo v docházkové vzdálenosti. Právě tím chceme co nejvíce minimalizovat počet aut, která jsou využívána při převzetí nákupu,“ píšou zakladatelé iniciativy na svých webových stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…