V Litvě vše směřuje k tomu, aby se od 1. ledna 2015 připojila k dalším 18 zemím Evropské unie s jednotnou měnou euro. S přechodem země na euro souhlasili nejprve ministři financí eurozóny, následně stejný postoj zaujala celá Evropská unie. Litva by tak měla doplnit dvojici pobaltských zemí, Lotyšsko a Estonsko, které již euro přijaly.
Doposud je národní měnou Litvy litas. Stejně jako všechny ostatní země Evropské unie, včetně Velké Británie a Dánska, které disponují výjimkou, se i Litva zavázala k přijetí eura. Skutečnost, že je Litva poslední z pobaltských zemí, která není v eurozóně, připomněl na tiskové konferenci v Lucemburku eurokomisař pro hospodářskou problematiku Olli Rehn. Vyjádřil také své přesvědčení, že přijetí eura je dobrým krokem pro Litvu i celou eurozónu.
Litva od vstupu do eurozóny očekává rychlejší hospodářský růst a větší bezpečnost země. Přechod Litvy na společnou měnu bude ještě projednán na evropském summitu, který se bude konat 26. a 27. června. Následně k tématu zaujmou stanovisko odpovědní ministři unijních států a svou roli v celé věci sehraje také Evropský parlament. Vše ale nasvědčuje tomu, že se v Litvě od ledna příštího roku začne platit eurem.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…