Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hvězdná brána ve Vilniusu vizuálně propojuje Litvu a Polsko. Cílem je sjednocení kultur a lidí

Tvorba objektu zabrala autorům pět let. Foto: oficiální webové stránky Litevské republiky, lietuva.lt

Pro všechny, kterým chybí cestování a jsou unavení z neustálých omezení, vznikl v litevském Vilniusu Portal. Futuristicky vyhlížející stavba u hlavního nádraží zájemce vizuálně propojí s lidmi v šest set kilometrů vzdáleném polském Lublinu.

Kruhový objekt sestává z velké obrazovky promítající on-line dění v Lublinu a soustavy kamer, která snímá dění ve Vilniusu, jež se následně promítá v polském městě. „Je to most, který sjednocuje, a možnost k povznesení se nad předsudky a neshody, které patří minulosti. Je to výzva povznést se nad iluzi ‚nás‘ a ‚jich‘,“ popsal ideu objektu Benediktas Gylys, iniciátor myšlenky a prezident Nadace Benediktas Gylys, která se na projektu podílela.

Vytvoření brány autorům zabralo celkem pět let, během nichž museli nejdříve vytvořit 3D model objektu, digitální složku, a nakonec také celé fyzické provedení. Do budoucna pak mají v plánu vyrobit další podobné objekty, a propojit tak mnoho měst napříč celým světem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …