Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Linka bezpečí slaví 25 let existence. Za tu dobu vyřídila přes 10 milionů hovorů

Zdroj fotografie: Pixabay

Máš strach a obavy? Nevíš jak dál? Trápí tě něco, s čím si neumíš sám poradit? Pro děti a studenty do 26 let funguje v Česku Linka bezpečí, kam se mohou v nepříznivé situaci obrátit. Letos navíc Linka bezpečí oslavila 25 let od svého založení.

Linka bezpečí je největší a nejdéle fungující celostátní krizová linka pro děti a mladistvé do 26 let. Jedná se o neziskovou organizaci, která je volajícím z celé České republiky dostupná zdarma, její nepřetržitý provoz zajišťuje na sto odborníků. Za dobu své činnosti přijali pracovníci 10 a půl milionu hovorů. Denně se přitom na linku s prosbou o pomoc obrací 400 až 500 dětí, přičemž téměř tisíc volajících se z kapacitních důvodů na linku nedovolá.

„Zaměřujeme se i na prevenci – za dětmi chodíme přímo do škol v rámci projektu Linka bezpečí ve vaší třídě. V letošním roce jsme spustili projekt pasivní poradenství přes videa. Vzhledem k tomu, že se na dětskou linku obraceli i dospělí, zprovoznila naše organizace službu pro rodiče a dospělé, kteří se potřebují poradit ohledně dětí – Rodičovskou linku. Pro odborníky navíc otevíráme několik akreditovaných výcviků,“ odpověděla vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková na náš dotaz, čeho se společnosti podařilo za dobu trvání její existence dosáhnout.

Zpětnou vazbu získává Linka bezpečí přímo v průběhu kontaktu – děti rovnou říkají, jak jim během hovoru je, jak se cítí. „Dále nám někdy napíší či zavolají, jak se jejich potíže vyvíjejí, co jim pomohlo či s čím by ještě chtěly poradit. Loni jsme vytvořili dotazníky, které nám děti vyplňovaly. Výsledky nás potěšily, děti jsou s tím, jak jsme s nimi pracovali, většinou spokojené. Oceňují prostor vypovídat se, získat informace či podporu, radu. V závažných případech realizujeme i tzv. intervence. Pokud dítě vystoupí z anonymity, můžeme mu zajistit pomoc dalších odborníků. Nejčastěji to využíváme například u dětí, které s námi mluví o sebevražedných tendencích, posíláme za nimi záchrannou službu,“ přiblížila fungování Linky bezpečí Lišková.

Společnost byla založena v roce 1994, v pořadí druhá v Evropě. Spolu s rozmachem internetu byla v roce 2001 spuštěna e-mailová poradna Linky bezpečí a v roce 2006 chat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…