Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé ve sbírce zachraňují vyhořelou chatu v Beskydech

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Sbírku podobnou té pro Národní divadlo uspořádali nadšenci v Beskydech. Snaží se navrátit do původní podoby z roku 1925 horskou chatu Libušín. Zatímco dříve zdobily interiér nástěnné malby Mikoláše Alše a secesní lustry, dnes tam zbyly pouze vymlácená okna a díry ve zdech. Tamní muzeum chce ale už letos začít s obnovou, při níž pomůže nejen veřejnost, ale i Lesy České republiky či ministerstvo kultury.

Kvůli požáru v roce 2014 se z kulturní památky a jedné z nejslavnějších staveb architekta Dušana Jurkoviče stala opuštěná a zchátralá budova. Původní chatě v secesním stylu s prvky lidové architektury chce nyní navrátit život Valašské muzeum, jež vypsalo soutěž na firmu, která ji téměř od základů znovu postaví. „Libušín vrátíme po časové ose do roku 1925. Bonus obnovy bude, že se odstraní pozdější úpravy, které třeba nemusely být úplně zdařilé,“ řekl pro Ihned.cz Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea.

Krátce po požáru vyhlásil Ondruš sbírku na obnovu chaty, ve které se zatím vybralo neskutečných devět milionů korun. Úspěch akce přirovnává ředitel k požáru Národního divadla, kdy se sama veřejnost zasloužila o obnovu české památky. Kromě místních pomohou s obnovou i Lesy České republiky, které darují dřevo na stavbu. Jelikož se prozatímní rozpočet na obnovu Libušína pohybuje kolem 89 milionů korun, přispět by měl i Zlínský kraj, ministerstvo kultury či pojišťovna.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Společnost

Studentka vybrala statisíce pro bezdomovce „zachránce“

Společnost

Člověk v tísni odstartoval sbírku na podporu vzdělávání v Česku

V Brně začala potravinová sbírka. Pomůže potřebným

Ze světa

Penny z každé jízdy pomáhá mladistvým

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.