Lidé ve sbírce zachraňují vyhořelou chatu v Beskydech

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Sbírku podobnou té pro Národní divadlo uspořádali nadšenci v Beskydech. Snaží se navrátit do původní podoby z roku 1925 horskou chatu Libušín. Zatímco dříve zdobily interiér nástěnné malby Mikoláše Alše a secesní lustry, dnes tam zbyly pouze vymlácená okna a díry ve zdech. Tamní muzeum chce ale už letos začít s obnovou, při níž pomůže nejen veřejnost, ale i Lesy České republiky či ministerstvo kultury.

Kvůli požáru v roce 2014 se z kulturní památky a jedné z nejslavnějších staveb architekta Dušana Jurkoviče stala opuštěná a zchátralá budova. Původní chatě v secesním stylu s prvky lidové architektury chce nyní navrátit život Valašské muzeum, jež vypsalo soutěž na firmu, která ji téměř od základů znovu postaví. „Libušín vrátíme po časové ose do roku 1925. Bonus obnovy bude, že se odstraní pozdější úpravy, které třeba nemusely být úplně zdařilé,“ řekl pro Ihned.cz Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea.

Krátce po požáru vyhlásil Ondruš sbírku na obnovu chaty, ve které se zatím vybralo neskutečných devět milionů korun. Úspěch akce přirovnává ředitel k požáru Národního divadla, kdy se sama veřejnost zasloužila o obnovu české památky. Kromě místních pomohou s obnovou i Lesy České republiky, které darují dřevo na stavbu. Jelikož se prozatímní rozpočet na obnovu Libušína pohybuje kolem 89 milionů korun, přispět by měl i Zlínský kraj, ministerstvo kultury či pojišťovna.

Zdroj: Ihned.cz

Autor článku

Barbora Jahodová