Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé mají po snížení DPH o knihy větší zájem

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku ledna tohoto roku se snížilo DPH z 15 na 10 procent a podle knihkupců díky tomu vzrostl zájem lidí o knihy. Některé publikace zlevnily a vycházejí i nákladnější a výpravnější tituly. Díky snížené dani totiž mohla mnohá nakladatelství vydat knihy znovu a na pultech se navíc objevila i díla méně známých autorů.

Snížení DPH pomohlo především technicky náročným titulům. Navíc si nakladatelé nyní mohou dovolit dělat odvážnější projekty. Výhodou je také fakt, že nakladatelství v současné době vydávají knihy s menším rizikem a mohou si dovolit vydat i knihy pro užší cílové skupiny a knihy méně známých autorů. Snížená daň pomáhá nakladatelstvím vyrovnat peněžní ztráty, které způsobuje kolísání kurzu koruny.

Přestože se u nás daň snížila, stále patří mezi nejvyšší v Evropě. Například nulovou daň zavedla vláda ve Velké Británii a Chorvatsku, naopak nevyšší, dvaceti pěti procentní, nalezneme v Dánsku. Tam ale na rozdíl od České republiky vláda odkupuje osm set kusů od každého titulu pro veřejné knihovny a autorům doplácí za ušlý zisk. Svaz knihkupců a nakladatelů chce v Česku vrátit daň do podoby, kterou měla v roce 2009, a to na pět procent. Návrh hodlá na podzim představit vládě.

Zdroj: Česká televize

Související články

Byznys

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a dětskou výživu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Z domova

Češi jsou národ čtenářů. O knihy měli i v minulém roce velký zájem

Společnost

Čtení knih pomáhá vcítit se do pocitů druhých a zbavit se stresu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.