V pražském Břevnově vznikne první specializované centrum pomoci pro oběti sexuálního násilí. Další se následně otevřou v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Mostě. Pomohou bezprostředně po útoku i těm, kteří potřebují pomoci se s nepříjemnými zážitky vyrovnat.
„V České republice je dlouhodobě akutní nedostatek specializovaných pobytových a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím. Specializované azylové domy jsou dostupné jen v Praze a Brně. Centrum pro oběti znásilnění a sexuálního násilí u nás zatím nemáme ani jedno,“ říká Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR. Na vznik pěti nových zařízení přispějí Norské fondy, které přesně před rokem vyhlásily spolu s ministerstvem financí výzvu s dotací ve výši 51 milionů korun.
Břevnovské centrum bude provozovat organizace proFem a otevře na podzim 2022. Bude mít dvě krizová lůžka, a poskytne psychoterapii, sociální či právní poradenství. Nabídne také možnost odebrat vzorky pro důkazní řízení v soudním procesu. Vedle toho zprostředkuje i advokátní zastoupení a bude se v něm nacházet i výslechová místnost pro ty, co se rozhodnou čin nahlásit. „Umožní klientkám, které se rozhodnou situaci řešit trestněprávní cestou, absolvovat výslech přímo v centru. V příjemném a bezpečném prostředí, bez nutnosti dojíždět jinam,“ vysvětluje Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem.
Zdroj: Úřad vlády ČR
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…