Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Útočiště pro oběti sexuálního násilí. Specializovanou pomoc najdou v pěti nových zařízeních

Ilustrační foto: Pexels

V pražském Břevnově vznikne první specializované centrum pomoci pro oběti sexuálního násilí. Další se následně otevřou v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Mostě. Pomohou bezprostředně po útoku i těm, kteří potřebují pomoci se s nepříjemnými zážitky vyrovnat.

„V České republice je dlouhodobě akutní nedostatek specializovaných pobytových a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím. Specializované azylové domy jsou dostupné jen v Praze a Brně. Centrum pro oběti znásilnění a sexuálního násilí u nás zatím nemáme ani jedno,“ říká Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR. Na vznik pěti nových zařízení přispějí Norské fondy, které přesně před rokem vyhlásily spolu s ministerstvem financí výzvu s dotací ve výši 51 milionů korun.

Břevnovské centrum bude provozovat organizace proFem a otevře na podzim 2022. Bude mít dvě krizová lůžka, a poskytne psychoterapii, sociální či právní poradenství. Nabídne také možnost odebrat vzorky pro důkazní řízení v soudním procesu. Vedle toho zprostředkuje i advokátní zastoupení a bude se v něm nacházet i výslechová místnost pro ty, co se rozhodnou čin nahlásit. „Umožní klientkám, které se rozhodnou situaci řešit trestněprávní cestou, absolvovat výslech přímo v centru. V příjemném a bezpečném prostředí, bez nutnosti dojíždět jinam,“ vysvětluje Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…