Tým archeologů z Helsinské univerzity narazil v lidských pozůstatcích z jámové kultury zhruba 3 000 let před naším letopočtem na důkazy o tom, že již v té době někteří jezdili na koních, uvádí server 100+1 zahraniční zajímavost podle odborného článku v Live Science.
Koně jsou nám velmi blízcí, stejně jako psi. Podle posledních výzkumů to vypadá, že jsme je používali k přepravě již na přelomu doby měděné a bronzové. Tým z finské univerzity v poslední době zkoumal hroby v oblasti Pontsko-kaspické stepi, která se táhne od černomořského pobřeží Bulharska až po západní Kazachstán.
Podle výzkumu vykazují některé nalezené ostatky znaky, které se spojují s pravidelnou jízdou na koních. Ne všechny pozůstatky se dochovaly v dobrém stavu, ale vědci určili, že na koních mohlo jezdit zhruba 30 % dospělých mužů. Bude potřeba tyto závěry ještě ověřit, ale i tak můžeme vidět, že vynalézavost nám nebyla cizí již před více než 5 000 lety.
Hrob jezdce na koni v Bulharsku. Foto: Michał Podsiadło
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…