Někteří lidé trpící slepotou využívají k orientaci v prostoru echolokaci – prostředek využívaný hlavně netopýry a kytovci. Vydávají při ní zvuky holí či luskáním prstů a podle zvuků odrážejících se od okolních objektů se dokážou lépe pohybovat prostorem. Nový experiment prokázal, že echolokaci se lidé skutečně dokážou naučit, ať už se jedná o osoby se slepotou, či zdravé jedince, píše web Science Alert.
Studie se zúčastnilo celkem 12 slepých a 14 vidících osob. Po deseti měsících dokázali experti účastníky naučit, jak se poslepu orientovat v prostoru, překonávat překážky a určovat velikost objektů ve svém okolí pomocí vydávání zvuků jazykem a poslechu odražených zvukových vln.
V úspěšnosti nebyly žádné věkové rozdíly, schopnost si tedy mohou osvojit lidé v kterémkoliv věku. Podle vědců se jedná o přelomový objev, který může výrazně zvýšit kvalitu života lidem postiženým slepotou či osobám se zhoršeným zrakem.
Zdroj: Science Alert, Medical Press
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …