Chodci, cyklisté nebo jiné překážky na vozovce jsou na Liberecku na denním pořádku, i proto se místní dopravní podnik rozhodl testovat v autobusech bezpečnostní systém, který řidiči ohlásí živé objekty. Hlídat má slepé úhly autobusu – pohyb hlídají kamery, píše iRozhlas.
Liberecký a jablonecký dopravní podnik jsou první, kdo takový systém zkoušejí. Předejít by měl nehodám s chodci, cyklisty, ale i motorkáři. Reaguje jen na živé objekty, takže se řidiči nemusí bát, že jim začne pípat v blízkosti svodidel nebo zábradlí.
V autobusech jsou slepé úhly z čela autobusu i na pravém boku, je tu tedy hodně možností, kdy řidič s případnou srážkou moc nezmůže. Kromě zranění jiných účastníků provozu tak tyto nehody přináší velkou psychickou újmu i řidičům samotným. Nový systém by tomu měl předejít, jeho nasazení by pak pokračovalo i v dalších linkách, v budoucnu možná i po celé republice.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…