Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékaři v pražském IKEMu transplantovali srdce už tisícovce lidí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Jednatřicet let práce a tisíc transplantovaných srdcí. Taková je statistika Institutu klinické a experimentální medicíny. Jubilejní tisící pacient dostal nové srdce v červnu letošního roku.

„Když mi zavolali, že pro mě mají nové srdce, byl jsem neskutečně šťastný. Teď, tři měsíce po zákroku, se cítím mnohem lépe, postupně se vracím k běžnému životu a těším se, co mi život ještě přinese,“ popsal své pocity František Mach, pacient s pořadovým číslem tisíc. Před ním dostalo nové srdce v IKEMu 826 mužů a 173 žen.

„Většina z pacientů žije úplně normální život. Když je potkáte na ulici, tak byste ani neřekli, že mají transplantované srdce,“ uvedl kardiochirurg Jan Pirk. Od 31. ledna 1984, kdy byl program transplantace srdce v IKEMu zahájen, se proces značně proměnil a zmodernizoval. Pokrok v této oblasti potvrzují i data, podle nichž provádějí lékaři aktuálně čtyřikrát až pětkrát více těchto zákroků než v počátečních letech. Jen za loňský rok jich bylo 49.

Úplně prvním pacientem v Československu, jemuž bylo transplantováno srdce, byl Josef Divina. Na jeho operaci se tenkrát podílelo dvacet odborníků a nové srdce mu prodloužilo život o třináct let. Patřil tak k 55 % pacientů, kteří získávají s novým srdcem dalších více než deset let života. Minimálně o rok prodlouží transplantace život čtyřem pětinám z pacientů.

Rekordmanem v této oblasti je Rudolf Sekava, který má srdce transplantované víc než třicet let. Nyní je nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem v Česku. „Beru to jako dar. Člověk si to všechno uvědomí, až když to prožije a dostane se na hranici života a smrti. Život a zdraví jsou největší dary, které máme,“ řekl Sekava.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.