Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékaři v nové kampani proškolí veřejnost o příznacích mozkové mrtvice

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pro pacienty s mozkovou mrtvicí je zásadní, aby okolí co nejdříve nemoc rozpoznalo a zavolalo jim záchrannou službu. Problémem však je, že většina lidí nepozná příznaky, které mrtvici provázejí. To se rozhodla změnit Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti a Česká společnost intervenční radiologie. Lékaři tak spustili kampaň Mozek je čas, ve které veřejnost informují o příznacích mozkové mrtvice.

Pokud pacient s mozkovou mrtvicí přijede do nemocnice včas, je možné ho zachránit pomocí dvou metod, a to až do šesti hodin po objevení prvních příznaků. Lékaři v kampani informují veřejnost o hlavních příznacích mrtvice, kterými jsou ochrnutí končetin, pokles koutku úst a porucha řeči.

Na druhou stranu, pokud pacienti zavčas nedorazí do nemocnice, mohou si nenávratně poškodit mozek. „Právě proto jsme se rozhodli podpořit informovanost laické veřejnosti, díky které pacienti správně rozpoznají příznaky a včasným příjezdem na specializované pracoviště zvýší své šance na přežití a uzdravení,“ řekl na tiskové konferenci Aleš Tomek, předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti.

Počáteční příznaky mozkové mrtvice lze odhalit celkem snadno. Zaprvé, pokles koutku lze zjistit, když pacient vycení zuby nebo se usměje. Problémem je, když se hýbe pouze jedna strana úst. Zadruhé, ochrnutí končetin rozpoznáte tak, že necháte pacienta na deset sekund předpažit. Možnou mozkovou mrtvici značí pokles jedné ruky. A zatřetí, při komunikaci s pacientem vytušíte, zda je jeho řeč plynulá a srozumitelná nebo vykazuje nějaké poruchy. V tom případě je nutné zavolat okamžitou pomoc.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.