Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje na léčbu Alzheimera a oko z 3D tiskárny. Přečtěte si novinky z medicíny

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Věda dokáže doslova zázraky. Na vlastní kůži to pocítil pacient, který získal jako první na světě umělé oko z 3D tiskárny. Zlepšení paměti zase umožňuje nově vyvinutý lék. Přinášíme vám nejžhavější novinky z pole lékařství a zdraví.

Kdo si počká, ten se dočká

Sedmačtyřicetiletý Brit Steve Verze dostal jako první člověk na světě umělé oko z 3D tiskárny. Zákrok provedli zdravotníci v Moorfieldské oční nemocnici v Londýně. Pacient umělé oko potřeboval už sedmadvacet let. Čekání se vyplatilo. Obdržel totiž první digitální umělé oko vytvořené pacientovi na míru. „Často, když jsem opouštěl domov, tak jsem se na sebe díval do zrcadla a nelíbilo se mi, co jsem viděl. Tohle nové oko vypadá fantasticky,“ uvedl Verze.

Oko vypadá realističtěji než jeho jiné alternativy. Je vytvořené tak, aby mělo lepší ostrost a reálnou hloubku ostrosti zornice. Další výhodou je, že jeho implementování bylo méně invazivní, než tomu je u jiných případů. Pacientovo funkční oko lékaři naskenovali, aby obě oči vypadaly stejně. Nemocnice 3D obraz oka nejdříve vytvořila a poté ho poslala na tisk do Německa. Po tisku oko putovalo zpět do Velké Británie, kde ho okularista Moorfieldské oční nemocnice dokončil a přeleštil.

Ilustrační foto: Pixabay

Dejte vale zapomnětlivosti – přichází nový lék

Alzheimerovi se snaží přijít na kloub mnoho odborníků už řadu let. Nejnovější pokrok přitom přináší velkou naději nejen pro pacienty postižené touto nepříjemnou chorobou, ale i všem zapomnětlivcům. Mezinárodní tým vědců zaštítěný Univerzitou v Glasgow vyvinul prototyp léku, který snižuje ztrátu paměti.

Nová léčba by mohla zásadně zlepšit život pacientů s Alzheimerovou chorobou a v budoucnosti vést k dalším inovacím v boji s touto nemocí. Lék se připravuje deset let, jeho účinky teď vědci představili v prestižním vědeckém časopise Cell. Výsledky jsou slibné.

Ilustrační foto: Pixabay

Medikament působí tak, že v mozku vytváří nové molekuly. Ty poté selektivně cílí na protein zvaný muskarinový acetylcholinový receptor, známý taky jako receptor M1. Tento receptor je důležitý pro paměť a poznávání. Následné preklinické studie potvrdily hypotézu, že nově navržené molekuly jsou optimální pro zlepšení paměti. „Využili jsme molekulární principy k navržení nového léku. Nejdřív jsme lék testovali na zvířatech. Poté jsme ho otestovali na dobrovolnících, abychom dokázali, že lék vyvíjí aktivitu v centrech mozku důležitých pro léčení ztráty paměti,“ popsal fungování léku věděc Andrew Tobin z Univerzity v Glasgow.

Objev je zásadní zejména proto, že v současnosti neexistují žádné léky, které by zastavily nebo zpomalily Alzheimerovu chorobu. Ty, které se používají, mají řadu vedlejších účinků. A právě v tom tkví kouzlo nového přípravku. Nežádoucí účinky, které způsobuje, jsou minimální. Přesto lék musí projít ještě dalším testováním, dostupný bude nejdříve za několik let.

Zdroj: iRozhlas, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…