Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Foto: Pustevny

Letos se koná 23. ročník Festivalu ledových soch v moravskoslezském horském sedle Pustevny. Letošním tématem je Návrat dinosaurů do Beskyd. Akce začala v sobotu 14. ledna a bude pokračovat až do první únorové neděle. Stany, kde jsou sochy umístěny, jsou otevřeny od 9:00 do 16:30.

Ledové kostky byly přivezeny už v pátek 6. ledna a profesionální řezbáři je okamžitě začali zpracovávat a tvarovat unikátní umělecká díla. Celková hmotnost všech 1 260 kvádrů převyšovala 44 tun, jeden kvádr měl kolem 35 kilogramů. Každý musí projít úpravou skrz speciální formátovací pilu a jednotlivé kvádry pak řezbáři lepí k sobě pomocí vody, která se v dané teplotě mění na led. K dalšími opracování pak umělci používají motorové pily a další drobnější náčiní. Mezi poslední stádia úprav patří obroušení povrchu sochy, o lesk a hladkost se pak postará příroda sama pomocí tání ledu.

Mezi ledovými sochami nechybí ani Tyrannosuarus rex. Zdroj: Pustevny

Veškeré sochy jsou ve speciálních stanech, kde je teplota uzpůsobena ledu. Výstava je rozdělena do dvou stanů. V jednom se nachází deset menších soch, ve druhém jsou tři velké sochy, z nichž některé jsou dlouhé několik metrů a vysoké více než dva metry.

Tento festival už má dlouhou historii – první ročník se konal v roce 2000 a tématem bylo Sněhové království. Dvacátý ročník byl nazván Návrat do minulosti a o rok později jsme mohli vidět ledový cirkus. Předchozí ročník byl věnován vesmíru a znamením zvěrokruhu.

A co na Pustevnách navštívit kromě soch?

Pustevny jsou známé především pro svou specifickou architekturu, tzv. lidovou secesi. Tyto stavby navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič už ve svých 29 letech. U lanové dráhy stojí téměř 400 metrů dlouhá Stezka Valaška. Blízko Pusteven je pak hora Radhošť se sochou slovanského boha Radegasta a kaplí Cyrila a Metoděje.

Autorský článek Karolíny Kawulokové s použitím informací ze serverů pustevny.cz, České televize a ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…