Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léčba jídlem. České nemocnice mění přístup ke stravování

Ilustrační foto: Freepik

Zdravá a výživná strava dovede doslova zázraky. Podporuje regeneraci a urychlí proces léčení. Na kvalitní jídlo se nyní mohou těšit i pacienti v českých nemocnicích, kde byl doposud trend spíše opačný.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nová doporučení, na jejichž základě dojde k posílení role nutričních terapeutů. Při příjmu by pacientovi mohli doporučit základní dietu s výběrem z české, středomořské či orientální kuchyně nebo dietu pro lidi s rizikem podvýživy s typicky českými pokrmy. Systém devět měsíců pilotně ověřovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). „Vytvořili jsme doporučený postup stravování a nutriční péče pro 21. století,“ shrnula změnu přístupu vedoucí nutričních terapeutů VFN Lucie Růžičková.

Základem změn ve stravování je důraz na kvalitu diet. Na prvním místě je chutnost a atraktivita jídla pro pacienty a současně zůstávají samozřejmostí potřebné nutriční hodnoty a bezpečnost konzumace. Stravování představuje v nemocnici nejdůležitější součást systému nutriční péče, který může podle nového metodického doporučení fungovat jen s garancí nutričních terapeutů a lékařů nutricionistů,“ doplnil ústavní dietolog z VFN František Novák.

Pacienti mají mít při příjmu možnost probrat své stravovací návyky s nutričním terapeutem. Ten se na klinice zabývá přednostně pacienty s dietními omezeními. Hodnotí jejich nutriční stav a navrhuje plán na základě individuálně stanovené potřeby energie a živin, a to v souladu s léčebným cílem. Je totiž velice důležité, aby pacientovi chutnalo. Snáze tak přijme potřebné živiny a zlepší se i jeho psychické rozpoložení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Aplikace na odezírání ze rtů pomůže pacientům s problémy s mluvením

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…