Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léčba jídlem. České nemocnice mění přístup ke stravování

Ilustrační foto: Freepik

Zdravá a výživná strava dovede doslova zázraky. Podporuje regeneraci a urychlí proces léčení. Na kvalitní jídlo se nyní mohou těšit i pacienti v českých nemocnicích, kde byl doposud trend spíše opačný.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nová doporučení, na jejichž základě dojde k posílení role nutričních terapeutů. Při příjmu by pacientovi mohli doporučit základní dietu s výběrem z české, středomořské či orientální kuchyně nebo dietu pro lidi s rizikem podvýživy s typicky českými pokrmy. Systém devět měsíců pilotně ověřovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). „Vytvořili jsme doporučený postup stravování a nutriční péče pro 21. století,“ shrnula změnu přístupu vedoucí nutričních terapeutů VFN Lucie Růžičková.

Základem změn ve stravování je důraz na kvalitu diet. Na prvním místě je chutnost a atraktivita jídla pro pacienty a současně zůstávají samozřejmostí potřebné nutriční hodnoty a bezpečnost konzumace. Stravování představuje v nemocnici nejdůležitější součást systému nutriční péče, který může podle nového metodického doporučení fungovat jen s garancí nutričních terapeutů a lékařů nutricionistů,“ doplnil ústavní dietolog z VFN František Novák.

Pacienti mají mít při příjmu možnost probrat své stravovací návyky s nutričním terapeutem. Ten se na klinice zabývá přednostně pacienty s dietními omezeními. Hodnotí jejich nutriční stav a navrhuje plán na základě individuálně stanovené potřeby energie a živin, a to v souladu s léčebným cílem. Je totiž velice důležité, aby pacientovi chutnalo. Snáze tak přijme potřebné živiny a zlepší se i jeho psychické rozpoložení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…