Komu není milé, když se na něj usměje prodavačka a popřeje mu hezký den? Kdo není rád, když mu někdo podá na zem spadlou rukavici? Pomáhat a být laskavý jsou dobrou prevencí proti depresi a zasmušilosti. Podle výzkumu neurologa Richarda Davidsona z Wisconsinské univerzity mění naše chování – ať už laskavé či egoistické – činnosti v mozku. Ty pak mohou ovlivňovat prožitek štěstí.
Podle Davidsona vytváří pomáhání druhým trvalejší pocit štěstí. Pokud se staráme pouze sami o sebe a děláme věci jen pro sebe, tento pocit štěstí je prchavější, závislý na vnějších podmínkách. S tím souvisí i dobrovolnictví, které podle výzkumu Exeterské univerzity napomáhá k větší spokojenosti a životní pohodě. Lidé, kteří se mu věnují, mají zároveň menší šanci, že je postihnou úzkosti či deprese.
Dobrovolnictví utužuje sociální kontakty a současně poskytuje životu smysl. Podle některých výzkumů má také pozitivní vliv na stav imunitního systému a na délku života. „Jsem ráda, když svou činností mohu pomoci někomu dalšímu. Samotnou mě to hrozně nabíjí a mám pak ze sebe dobrý pocit. Navíc jsem během dobrovolnických činností potkala i spoustu skvělých lidí,“ potvrdila studentka Simona Pavlíková.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…