Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studie zjistila, že přestat kouřit může lidem se srdečním onemocněním poskytnout dalších 5 let zdravého života

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Výzkumníci, kteří se zaměřili na kuřáky a jejich abstinenci v oblasti kouření, došli k zjištění, že tito lidé mohou mít z odvykání téměř stejný užitek v oblasti prevence kardiologických problémů jako jedinci s medikamentním režimem.

Nálezy z tohoto výzkumu byly prezentovány na kongresu Evropské kardiologické společnosti a zahrnovaly informace o pacientech ve věku 45 let a starších, kteří dále kouřili déle než 6 měsíců po akutním koronárním syndromu (jako je například srdeční infarkt) nebo po bypassu. Zároveň tito pacienti měli nastavenou léčbu standardními preventivními léky.

Studie se zaměřila i na jedince, kteří po těchto zdravotních problémech přestali kouřit úplně, konkrétně použila údaje od 989 pacientů. Ze získaných informací vědci propočítali zisk ve zdravých letech (bez infarktu nebo mrtvice) u obou typů pacientů. Došli k zjištění, že přínos odvykání kouření je srovnatelný s použitím farmaceutických léčebných postupů.

Konkrétně ukončení kouření vedlo k zisku 4,81 let bez srdečních příhod, zatímco užití léků přineslo 4,83 let bez příhod.

Analýza se, jak již bylo zmíněno, zaměřila především na kuřáky, kteří proděli srdeční infarkt nebo podstoupili bypass. Tato skupina je vystavena zvláště vysokému riziku další příhody, takže přestat kouřit je potenciálně nejúčinnější preventivní opatření proti těmto rizikům.

Autorka studie doktorka Tinka Van Trierová z Amsterdam University Medical Center se k výzkumu vyjádřila s tím, že odvykání kouření zůstává základním kamenem prevence srdečních infarktů, mrtvic a vede ke zlepšení celkového zdraví kdykoliv, včetně situací po prodělaném infarktu, a u lidí v jakémkoliv věku.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …