Za pomoc v boji proti šíření pandemie koronaviru a snahu přispět ke zvládání jejich důsledků získalo letošní Cenu evropského občana Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ. Ocenění, které již od roku 2008 každoročně uděluje Evropský parlament, letos obdrželo osmadvacet občanů a organizací ze všech členských států EU.
Masarykova univerzita si ocenění vysloužila díky založení centra MUNI POMÁHÁ v reakci na pandemii koronaviru na jaře roku 2020. Centrum se soustředilo především na propojování dobrovolníků s organizacemi a jednotlivci. Pomoc se přitom pracovníci centra snažili poskytovat stabilně a dlouhodobě. Následně vytvořili také databázový systém pro koordinátory a mobilní i webovou dobrovolnickou aplikaci.
Přestože původní zaměření centra bylo primárně soustředěno na boj proti pandemii, fungovat bude i nadále. „Centrum vyvíjí programy, které nesouvisejí s COVID-19, například studentské právní poradenské centrum, inkubátor pomoci, v současné době se aktivně angažuje v pomoci lidem v obcích na jižní Moravě, které postihlo tornádo,“ uvedla pro Magazín M prorektorka Masarykovy univerzity Simona Koryčánková.
Cenu evropského občana udělují zástupci Evropského parlamentu jednotlivcům, skupinám, sdružením nebo organizacím za jejich přínos v prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, za podporu společných hodnot či za zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…