Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci z Masarykovy univerzity získali evropské ocenění za pomoc v době pandemie

Studenti Lékařské fakulty MU pomáhají s odběry vzorků při podezření na covid-19. Foto: Masarykova Univerzita

Za pomoc v boji proti šíření pandemie koronaviru a snahu přispět ke zvládání jejich důsledků získalo letošní Cenu evropského občana Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ. Ocenění, které již od roku 2008 každoročně uděluje Evropský parlament, letos obdrželo osmadvacet občanů a organizací ze všech členských států EU.

Masarykova univerzita si ocenění vysloužila díky založení centra MUNI POMÁHÁ v reakci na pandemii koronaviru na jaře roku 2020. Centrum se soustředilo především na propojování dobrovolníků s organizacemi a jednotlivci. Pomoc se přitom pracovníci centra snažili poskytovat stabilně a dlouhodobě. Následně vytvořili také databázový systém pro koordinátory a mobilní i webovou dobrovolnickou aplikaci.  

Přestože původní zaměření centra bylo primárně soustředěno na boj proti pandemii, fungovat bude i nadále. „Centrum vyvíjí programy, které nesouvisejí s COVID-19, například studentské právní poradenské centrum, inkubátor pomoci, v současné době se aktivně angažuje v pomoci lidem v obcích na jižní Moravě, které postihlo tornádo,“ uvedla pro Magazín M prorektorka Masarykovy univerzity Simona Koryčánková.

Cenu evropského občana udělují zástupci Evropského parlamentu jednotlivcům, skupinám, sdružením nebo organizacím za jejich přínos v prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, za podporu společných hodnot či za zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…