Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci z Masarykovy univerzity získali evropské ocenění za pomoc v době pandemie

Studenti Lékařské fakulty MU pomáhají s odběry vzorků při podezření na covid-19. Foto: Masarykova Univerzita

Za pomoc v boji proti šíření pandemie koronaviru a snahu přispět ke zvládání jejich důsledků získalo letošní Cenu evropského občana Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ. Ocenění, které již od roku 2008 každoročně uděluje Evropský parlament, letos obdrželo osmadvacet občanů a organizací ze všech členských států EU.

Masarykova univerzita si ocenění vysloužila díky založení centra MUNI POMÁHÁ v reakci na pandemii koronaviru na jaře roku 2020. Centrum se soustředilo především na propojování dobrovolníků s organizacemi a jednotlivci. Pomoc se přitom pracovníci centra snažili poskytovat stabilně a dlouhodobě. Následně vytvořili také databázový systém pro koordinátory a mobilní i webovou dobrovolnickou aplikaci.  

Přestože původní zaměření centra bylo primárně soustředěno na boj proti pandemii, fungovat bude i nadále. „Centrum vyvíjí programy, které nesouvisejí s COVID-19, například studentské právní poradenské centrum, inkubátor pomoci, v současné době se aktivně angažuje v pomoci lidem v obcích na jižní Moravě, které postihlo tornádo,“ uvedla pro Magazín M prorektorka Masarykovy univerzity Simona Koryčánková.

Cenu evropského občana udělují zástupci Evropského parlamentu jednotlivcům, skupinám, sdružením nebo organizacím za jejich přínos v prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, za podporu společných hodnot či za zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…