Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Laskavec v každém z nás? Za laskavé se považuje milion Čechů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Laskavec

„Samou přirozeností laskavosti je šířit se. Budeš-li laskavý k druhým, budou dnes laskaví k tobě a zítra k někomu jinému.“ To řekl duchovní a myslitel Šrí Činmoj. A já se pod to mohu z vlastní zkušenosti podepsat. Laskavost si navíc svou sílu drží i v očích široké veřejnosti.

Co to vlastně je, laskavost? Většina respondentů agentury STEM si pod tímto pojmem představí ochotu pomáhat svému okolí a taky milého, hodného a dobrého člověka. Za laskavé se považuje asi milion Čechů, právě tolik se jich zapojuje do pravidelných dobrovolnických aktivit. Alespoň jednorázově jich takto pomůže hned čtyřnásobek. „Jsou to desítky milionů hodin práce, které nejsou nijak nebo jen symbolicky ohodnocené. Často máme tendenci všechno přepočítávat na peníze, ale tady se jasně ukazuje, že pro spoustu lidí peníze nemusí být až tak podstatné,“ uvádí ředitel agentury Martin Buchtík.

Laskavost navíc plodí další laskavost. „Je vědecky potvrzeno, že je laskavost nakažlivá. Kdykoli konáme dobré skutky, nebo jen rozdáváme úsměvy, vždy se vedle vás najde někdo, koho svým chováním můžete inspirovat,“ vysvětluje Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka. I proto se nadace snaží k podobné aktivitě motivovat širokou veřejnost. Od roku 2017 vyhledává dobrosrdečné lidi a každý měsíc jednomu (případně dvojici) udělí titul Laskavec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…