Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Láska mezi zvířaty kvete. Ve Dvoře Králové se narodil ohrožený hrošík

Hrošík liberijský je výrazně menší příbuzný hrocha obojživelného. Foto: Safari park Dvůr Králové

Safari parku Dvůr Králové mají letos již několikátý důvod k oslavám. Roztomilé mládě ohroženého druhu hrocha liberijského vykouklo na svět 25. února.

Malý samec je už druhým přírůstkem tohoto druhu, kterého se ve Dvoře Králové podařilo za posledních šest měsíců odchovat. „Hrošíky rozmnožujeme po patnácti letech. Evropský chov stagnoval a bylo složité vytvořit vhodné chovné páry. Problém byl zejména v nedostatku chovných samců,“ popsal zoolog Jiří Hrubý. Již druhé mládě za tak krátkou dobu je proto velkým úspěchem, který navíc umocňuje fakt, že se během posledního roku narodilo v zahradách na celém světě jen dvanáct hrošíků.

V zoo nyní žije šest hrošíků liberijských – tři samci a tři samice. Foto: Safari park Dvůr Králové

Rozmnožování hrocha liberijského v lidské péči získává na důležitosti, jejich počet v divoké přírodě totiž rychle klesá. Na vině je lov i úbytek přirozeného prostředí. Chov těchto sudokopytníků přitom není snadný. Jsou zatvrzelými samotáři a s ostatními jedinci se snesou jen pár dnů v období říje. Každé ze zvířat tak musí obývat vlastní stáj.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…