Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Laktobacily mohou vést ke snížení rizika rakoviny vaječníků

Zdroj: pixabay.com

Dobrá zpráva pro všechny ženy. Čeští vědci odhalili, že laktobacily pomáhají při prevenci výskytu rakoviny vaječníků. Ty totiž upravují poševní bakteriální prostředí a mohou snížit riziko vzniku nádoru. Rakovinou vaječníků může onemocnět až 1,7 % žen, některé ženy jsou ale k onemocnění náchylnější. Právě těm by měl pomoci současný objev českých vědců.

„Přišli jsme na to, že ženy, které mají specifické zastoupení bakterií v pochvě, častěji onemocní rakovinou vaječníků. Pacientky s rakovinou vaječníků a některé ženy s velmi vysokým rizikem vzniku rakoviny mají jiné bakteriální prostředí v pochvě než ženy, které rakovinu vaječníků nemají,“ uvedl jeden z českých výzkumníků Michal Zikán. Podle něj je možné prostřednictvím dodání laktobacilů ovlivnit bakteriální prostředí. To by podle něj mohlo riziko rakoviny vaječníků snížit. Tento závěr ještě potřebují potvrdit dalšími výzkumy.

Lékaři do aktuálního výzkumu zařadili celkem 580 žen. Polovinu tvořily české pacientky Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské kliniky Univerzity Karlovy. Výsledky výzkumu byly uveřejněny v prestižním medicínském časopise Lancet. Výzkum českých vědců tak dal ženám další naději, protože léčba nádorů vaječníků je složitá.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…