Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedlé květiny rozzáří talíř a potěší chuťové buňky. Česká květinová farma sklízí úspěchy

Ilustrační foto: Depositphotos

Co byste si dali k obědu? Je libo květinu? Pelhřimovská Květinová farma v javorové aleji boří mýtus, že na talíř patří jen maso a příloha. A že se jí to daří, dokazuje rostoucí zájem jednotlivých gurmánů i cateringových firem.

Jedlé květiny přitom nejsou žhavou novinkou. V gastronomii se tento trend šíří několik posledních let. Přesto je zatím pěstitelů jedlých květin poměrně málo. Není to totiž jen tak. S jedlými květinami se při jejich produkci musí zacházet stejně důsledně jako s jinými potravinami. „Podléhá to potravinářskému zákonu se vším všudy, musíte znát původ, musíte vědět, čím to bylo ošetřované, jak to rostlo, v čem to rostlo, musíte mít provoz na to speciálně upravený, musíte mít speciální oblečení,“ uvedla pro České noviny Hana Neckářová, jednatelka společnosti Ekoimpex Vysočina, pod kterou farma spadá.

Ve výsledku mohou jedlé květiny zkrášlit dorty, zákusky nebo třeba ochutit saláty. Chuť lichořeřišnice připomíná ředkvičky, sedmikrásky se hodí do polévek, pampeliškami zase zdobily saláty už naše babičky.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Venuše se v létě setká s meteorickým rojem z rozpadlého asteroidu

Sprejový prášek vyvinutý v Jižní Koreji zastaví silné krvácení během jediné sekundy

Český hotel patří mezi nejkrásnější na světě

Sbohem lékům proti bolesti? Jak by „houba“ z kmenových buněk mohla vypnout chronickou bolest přímo u zdroje

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…