Veřejné koše v ulicích Amsterdamu, ne nezbytně plné, a odpadky povalující se kolem nich. To je jeden ze současných problémů nizozemské metropole. Ta zvolila neotřelé řešení – experiment s malými zelenými zahrádkami.
Princip experimentu je jednoduchý – na vybraných místech se v těsné blízkosti košů vysadí jakési minizahrádky. Tím se celé místo vizuálně zvelebí a potenciálním výtržníkům přinejmenším znepříjemní jejich počínání. Alespoň taková je vize.
Všimnou si lidé malých zahrádek a budou pro ně dostatečnou překážkou? To ukáže experiment až za několik týdnů. Aktuální myšlenka nicméně navazuje na dřívější snahy, kdy se v okolí košů objevila umělá tráva. Výsledek? Snížení odpadků pohozených mimo nádoby o polovinu. Proto město přistoupilo k ještě zajímavější variantě a na 17 místech vysadilo malé zahrádky. Centrum Amsterdamu je tak už teď o něco zelenější a do budoucna snad i méně zanesené odpadky.
Zdroj: theguardian.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…