Kvalita vody v pražských potocích, rybnících i nádržích se dlouhodobě zlepšuje. Měření akreditovanou laboratoří probíhá na šestnácti významnějších tocích v téměř čtyřiceti místech Prahy minimálně jednou za dva měsíce, každý rok se navíc vyhodnocuje i kvalita sedimentů. K nejčistším pražským tokům patří Lhotecký potok, na druhé straně spektra se nachází potok Komořanský.
„Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na dvaceti pěti profilech z celkových třiceti osmi,“ uvedla radní Jana Plamínková. Za pozitivními výsledky stojí dlouhodobý boj Magistrátu se zdroji znečištění potoků, od roku 2008 se jich podařilo odstranit téměř devadesát. Nejčastěji se jedná o špatně provedené přípojky splaškové kanalizace.
Dobré výsledky vykazuje i kvalita vody v rybnících a nádržích v majetku hlavního města. Dosahováno jich je mimo jiné šetrným rybím hospodařením a odstraňováním bahna, se kterým souvisí také rozvoj sinic. „Pro letošní rok připravujeme odbahnění rybníka Strnad, Olšanského rybníka a Nového rybníka pod Šeberovem,“ doplnila Plamínková. Významné bude i celkové odbahnění rybníka Šeberák, které je plánováno na rok 2019. Známé koupaliště by se díky tomu mělo dočkat čistější vody.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…