Krysy mají velice citlivý čich. Když to výzkumníci zjistili, vycvičili jedenáct krys, které jsou teď schopné vyčenichat sloní kel nebo roh nosorožce, informoval server Radio Wave.
Často pašované komodity krysy vyčenichaly i přes mletou kávu nebo prací prášek, které pašeráci používají pro zakrytí pachů klů nebo rohů. „Potkani, stejně jako ostatní hlodavci, mají vynikající čich, a proto se skvěle hodí k odhalování pachů,“ řekla vedoucí výzkumu Kate Webb z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně. Vědci krysy vycvičili ve spolupráci s neziskovou organizací APOPO.
Africké krysy obrovské mají podobně vyvinutý čich jako psi používaní pro odhalování pašovaného zboží. Kate Webb uvedla, že její tým dokázal vycvičit 8 z 11 krys. Ty kromě klů nebo rohů dokáží odhalit také šupiny luskounů nebo africké černé dřevo. Výhodou je, že vycvičení krys je levné, zvířata se navíc dožívají vyššího věku než jiné krysy, a to až 11 let. Praktická je také hmotnost hlodavců. Krysy váží maximálně pár kilogramů a můžou se tak jednoduše používat například při prozkoumávání ventilačních systémů přepravních kontejnerů.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…