Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Křížovkářská liga pomáhá seniorům cvičit paměť už pátým rokem

Zdroj fotografie: Freepik

Pátý ročník tradiční soutěže v luštění, Křížovkářské ligy Moravskoslezského kraje, uzavřelo na konci loňského roku vylosování výherců v Domově seniorů Slunečnice v Ostravě. Do soutěže, která má nabídnout seniorům zábavu, ale také pomoci s tréninkem paměti nebo zmírnit pocit osamělosti, se loni zapojilo 1 037 křížovkářů z celkem 13 měst kraje.

Soutěže se účastní lidé starší 60 let, kteří se registrují v domovech pro seniory, ale také v klubech seniorů nebo v informačních centrech. Na registrované pak čeká celkem 20 křížovek, každý týden jedna. V počtu luštitelů na počet obyvatel se vítězem stal Bruntál. „Bruntál zaslouží jedničku, lidé se tam křížovkami opravdu baví, báječná je spolupráce s informačním centrem, radnicí i Aktivními seniory Bruntálu,“ řekl Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje.

„Snažíme se lidem nabídnout zábavu a také trénování paměti. Hlavně, aby se měli na co těšit. Jsem přesvědčen o tom, že soutěž může pomoci zmírnit pocit osamění starších lidí,“ řekl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální záležitosti. Úspěšní luštitelé dostávají odměnu ve formě dárkových balíčků. Zájem o soutěž je nejen díky tomu obrovský. „Musíme proto počty cen i zájemců regulovat, aby se dostalo na všechny okresy. Postupně tak zapojujeme i nováčky Křížovkářské ligy,“ dodal Sekanina. Křížovkářská liga seniorů přitom působí i jinde v republice, například v Plzni, Zlínském nebo Jihomoravském kraji.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.