Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Křížovkářská liga pomáhá seniorům cvičit paměť už pátým rokem

Zdroj fotografie: Freepik

Pátý ročník tradiční soutěže v luštění, Křížovkářské ligy Moravskoslezského kraje, uzavřelo na konci loňského roku vylosování výherců v Domově seniorů Slunečnice v Ostravě. Do soutěže, která má nabídnout seniorům zábavu, ale také pomoci s tréninkem paměti nebo zmírnit pocit osamělosti, se loni zapojilo 1 037 křížovkářů z celkem 13 měst kraje.

Soutěže se účastní lidé starší 60 let, kteří se registrují v domovech pro seniory, ale také v klubech seniorů nebo v informačních centrech. Na registrované pak čeká celkem 20 křížovek, každý týden jedna. V počtu luštitelů na počet obyvatel se vítězem stal Bruntál. „Bruntál zaslouží jedničku, lidé se tam křížovkami opravdu baví, báječná je spolupráce s informačním centrem, radnicí i Aktivními seniory Bruntálu,“ řekl Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje.

„Snažíme se lidem nabídnout zábavu a také trénování paměti. Hlavně, aby se měli na co těšit. Jsem přesvědčen o tom, že soutěž může pomoci zmírnit pocit osamění starších lidí,“ řekl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální záležitosti. Úspěšní luštitelé dostávají odměnu ve formě dárkových balíčků. Zájem o soutěž je nejen díky tomu obrovský. „Musíme proto počty cen i zájemců regulovat, aby se dostalo na všechny okresy. Postupně tak zapojujeme i nováčky Křížovkářské ligy,“ dodal Sekanina. Křížovkářská liga seniorů přitom působí i jinde v republice, například v Plzni, Zlínském nebo Jihomoravském kraji.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…