Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krevní test přináší novou naději lidem s depresí

Ilustrační foto: Unsplash

Roky utrpení strávené čekáním na diagnózu deprese nebo bipolární poruchy by se již brzy mohly stát minulostí. Vědeckému týmu se podařilo určit RNA biomarkery odhalující psychické rozpoložení pacientů, kteří se díky tomu rychle dostanou k odpovídající léčbě.

Duševní nemoci spočívající v poruchách nálad patří mezi ty nejrozšířenější. Vědci se k nim nově rozhodli přistoupit stejně jako k tělesným problémům. Každý tělesný systém, ať už se jedná o mozek, nervovou nebo imunitní soustavu, má stejný vývojový proces. Když jsme ve stresu nebo v depresi, psycho-neurologické mechanismy a hormony na to upozorní imunitní systém tak, jako se tomu děje v případě běžných nemocí, kdy reakce imunitního systému aktivuje mozkovou reakci.

Týmu vědců se povedlo určit 12 biomarkerů, které jsou schopné určit změny stavu nálady pacienta v čase. „Naše studie ukazuje, že je možné mít krevní test na depresi a bipolární poruchu, který je klinicky využitelný, dokáže mezi nimi rozlišit a přiřadit lidem správné léky,“ řekl Al-Džazíře psychiatr a genetik Alexander Niculescu z lékařské fakulty University v Indianě, který výzkum vedl. Věří, že se díky tomu umenší stigma duševních nemocí, které budou brány jako biologická porucha, a ne jako morální selhání nebo lenost.

Nejen že krevní testy odhalí příčinu symptomů psychických nemocí, pomohou také s léčbou, protože některé z biomarkerů jsou citlivé na antidepresiva a stabilizátory nálady. „V závislosti na tom, které z biomarkerů se u pacienta změní, máme seznam léků seřazených podle toho, jak přesně odpovídají jeho biologickému profilu,“ vysvětluje doktor Niculescu. Jeho testy jsou již dostupné pro americké praktické lékaře.

Zdroj: Al-Džazíra

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Od záchranných dronů po plavčíky s umělou inteligencí: Technologie, díky které jsou pláže a bazény bezpečnější

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…