Stejně jako v předchozích letech, i tento rok Česká společnost entomologická (ČSE) vyhlásila hmyz roku. Letošním titulem se může pyšnit tesařík pižmový, kovově, většinou zeleně lesklý a pronikavě vonící brouk.
Tesařík neprávem často uniká pozornosti veřejnosti kvůli skrytému způsobu života. ČSE se to nyní rozhodla změnit, přece jen tesaříci patří mezi nejkrásnější brouky místní krajiny. Mají dlouhá tykadla, jejich larvy žijí většinou ve dřevě stromů, dospělci bývají často nápadně velcí a pestře zbarvení.
Konkrétně s tesaříkem pižmovým se lze nejčastěji setkat na vrbách kolem vod a v náletových prostorech vrby jívy. Výjimečně je také k vidění na olších a topolech. V dnešní krajině je jeho výskyt mnohem větší raritou, než tomu bylo dříve. Důvodem jeho současného úbytku je podle odborníků ztráta vhodných míst pro jeho vývoj, především dříve běžných hlavatých vrb, které sloužily jako zdroj palivového dříví, letniny pro dobytek a proutí na košíky.
Cílem kampaně, kterou ČSE vyhlašuje od roku 2021, je představit široké veřejnosti zajímavého zástupce hmyzu a přispět tak k jeho poznání a ochraně. Loni byl hmyzem roku cvrček polní, druh typický především pro teplejší oblasti Česka, a předloni ohrožený motýl jasoň dymnivkový.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…