Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Koronavirus změnil nároky na kanceláře. Nová certifikace řeší jejich vliv na zdraví

Prostory společnosti Doosan Bobcat získaly ocenění nejzelenější kanceláře. Foto: se svolením České rady pro šetrné budovy

Vzduchotechnika, turnikety, kliky, kuchyňky i výtahy. Provozovatelé kanceláří se kvůli pandemii koronaviru museli zaměřit i na ty nejmenší detaily. Virus totiž změnil nejen nároky na hygienická opatření, ale i na uspořádání prostoru. Důsledkem toho vznikla zcela nová certifikace Well Health-Safety Rating. Ta posuzuje vnitřní prostředí budov z pohledu jejich dopadů na zdraví zaměstnanců.

„Nový certifikační systém vytvořilo více než šest set odborníků z řad zdravotníků, virologů, ale i architektů, stavařů či dalších akademiků v rámci organizace Well Building Institute, která již několik let uděluje certifikaci posuzující kvalitu vnitřního prostředí budov Well,“ informovala výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. V kancelářích jsou tak posuzovány například postupy čištění a sanitace, havarijní připravenost na krizové situace, nastavení vzduchotechniky nebo teplovodního systému. 

Koronavirus pak podle odborníků proměnil také fungování lidí v kancelářích. Nutné dodržování rozestupů upozadilo původní důraz na socializaci a přeneslo pozornost na potřebu bezpečnosti. V prostorách tak ubylo pracovních stolů, a naopak přibylo neformálních míst k posezení. Podle psychologa Igora Kytky z týmu Participativního plánování a designu v rámci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT bude systém sdílených míst a možnost práce z domu v mnohých společnostech zachována i po skončení pandemie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…