Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Koronavirus změnil nároky na kanceláře. Nová certifikace řeší jejich vliv na zdraví

Prostory společnosti Doosan Bobcat získaly ocenění nejzelenější kanceláře. Foto: se svolením České rady pro šetrné budovy

Vzduchotechnika, turnikety, kliky, kuchyňky i výtahy. Provozovatelé kanceláří se kvůli pandemii koronaviru museli zaměřit i na ty nejmenší detaily. Virus totiž změnil nejen nároky na hygienická opatření, ale i na uspořádání prostoru. Důsledkem toho vznikla zcela nová certifikace Well Health-Safety Rating. Ta posuzuje vnitřní prostředí budov z pohledu jejich dopadů na zdraví zaměstnanců.

„Nový certifikační systém vytvořilo více než šest set odborníků z řad zdravotníků, virologů, ale i architektů, stavařů či dalších akademiků v rámci organizace Well Building Institute, která již několik let uděluje certifikaci posuzující kvalitu vnitřního prostředí budov Well,“ informovala výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. V kancelářích jsou tak posuzovány například postupy čištění a sanitace, havarijní připravenost na krizové situace, nastavení vzduchotechniky nebo teplovodního systému. 

Koronavirus pak podle odborníků proměnil také fungování lidí v kancelářích. Nutné dodržování rozestupů upozadilo původní důraz na socializaci a přeneslo pozornost na potřebu bezpečnosti. V prostorách tak ubylo pracovních stolů, a naopak přibylo neformálních míst k posezení. Podle psychologa Igora Kytky z týmu Participativního plánování a designu v rámci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT bude systém sdílených míst a možnost práce z domu v mnohých společnostech zachována i po skončení pandemie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…