Všechno zlé je k něčemu dobré. Podle expertů to platí i v případě pandemie koronaviru. Na základě jejich prognóz můžeme očekávat změnu postojů lidí k životnímu prostředí, vlastnímu zdraví, životnímu stylu a v neposlední řadě i omezení kongresové turistiky. Také by mohlo dojít ke zrychlení digitalizace ve veřejné správě.
Na výše uvedeném výčtu se shodli experti v on-line debatě pořádané Nadačním fondem Neuron. „Budeme svědky změny územních sídel. Lidé se možná budou stěhovat z velkých center na venkov, protože v lockdownu se přesvědčili o tom, že je tam lehčí žít,“ odhadla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Pandemie bude mít podle ní vliv na změnu ekonomického modelu, který společnost setrvačně aplikovala od konce druhé světové války. „Ukázalo se, že honba za levnou pracovní silou není úplně šťastná,“ podotkla. Zároveň podle ní dojde k omezení pracovních cest, které nebudou nezbytně nutné. Firmy totiž díky karanténě zjistily, že řadu záležitostí dovedou vyřešit přes digitální platformy.
Podle historika Jakuba Rákosníka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pak pandemie poskytla každému z nás časový prostor zastavit se a zamyslet se nad životními prioritami a hodnotami. „Závažné epidemie v Evropě neměly vždycky jenom negativní důsledky, v dlouhodobé perspektivě z toho vždycky vzešlo něco pozitivního,“ upozornil. Zmínil například morovou ránu, která podle něj sice zahubila třetinu obyvatelstva, ale vedla k růstu životní úrovně chudší populace.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…