Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konzumace ovoce a zeleniny nás dělá spokojenějšími

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Stravovat se zdravě nám dělá dobře nejen na těle, ale také na duši. Z konzumace zdravých potravin totiž plyne pocit spokojenosti i dobré duševní zdraví. Potvrdili to vědci z Warwick University.

Britští vědci se ve svém výzkumu zaměřili na vztah mezi konzumovaným jídlem a pocity, které vyvolává. Téměř 80 tisíc náhodně vybraných účastníků odpovídalo na detailní otázky týkající se jejich stravování a s ním spojených návyků, zdravotního stavu i různých pocitů. Právě v oblasti ovoce a zeleniny výzkumníci objevili zajímavé údaje.

Z odpovědí totiž vyšlo najevo, že z konzumace ovoce a zeleniny pramení velký pocit spokojenosti. Ta navíc není podmíněna žádnými dalšími faktory – ať už jde o pohlaví, finanční situaci, vzdělání, nebo věk člověka. S rostoucím množstvím snězeného ovoce a zeleniny zároveň pravděpodobně klesá nebezpečí vzniku deprese i demence.

Po prokazatelném pozitivním vlivu konzumace ovoce a zeleniny na lidské zdraví se tak nyní na základě výsledků uvažuje i o kladném vlivu na naši psychiku. Překvapivá zjištění poskytly podnět pro pokračování ve výzkumu a pro bližší zkoumání, aby mohly být získané informace potvrzeny a upřesněny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Další krok k léku na opičí neštovice. Čeští vědci vyvinuli látku ničící jejich virus

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…